Nemzetközi lapszemle: A fogolycsere után nőhet Putyin zsarolási potenciálja

7 perc

2024.08.03. 08:15

2024.08.03. 08:15

Az oroszokkal kötött fogolycsere-egyezmény minden, csak nem hősi eposz, mert a Nyugat túl magas árat fizetett érte. Olaf Scholz kancellár az emberiesség nevében az ördöggel kötött alkut, amikor belement, hogy kiszabaduljon egy bérgyilkos. Az amerikai elnöknek Iránt kellene figyelmeztetnie, amikor Izraelt fenyegeti, ehelyett Izraelt próbálja csillapítani. Egyebek közt ezek a kiemelt témák a világsajtóban.

Financial Times

A magyar kormány nem hajlandó csökkenteni az energiafüggőséget Moszkvától, hiába gyakorol rá nyomást az EU. Sőt, Szijjártó Péter külügyminiszter szerint Brüsszel most összehangolta az akciót Horvátországgal, miután utóbbi elnöke, Andrej Plenkovic a Bizottságnak küldött levélben felajánlotta, hogy Magyarország fokozottan vegye igénybe az Adria olajvezetéket – szállítási alternatívaként az orosz energiahordozó kiváltására.

Plenkovics felhívta a figyelmet, hogy a „Janaf” gazdája az energiabiztonság szavatolására hajlandó hosszú távú szerződéseket kötni, annál is inkább, mert évente jó 14 milliárd tonna nyersolajat lehetne továbbítani a rendszeren, ám ennek alig a felét használja az illetékes horvát és szerb cég, valamint a MOL.

Erre válaszolta azt a magyar külügyminiszter, hogy a horvátok nem megbízhatóak, mert a háború óta a piaci átlag ötszörösére emelték a tranzitdíjat. Továbbá lehetetlenné tették, hogy  a magyarok hosszabb távra kössék le a szállítási lehetőséget. És egyáltalán nem biztos, hogy igaz, amit a vezeték maximális teljesítőképességéről állítanak. Ezért ha leállna az orosz olaj importja, akkor Magyarország és Szlovákia teljesen ki lenne szolgáltatva egy megbízhatatlan országnak – olvasható a brit lapban.

Die Presse

Rokonság ide vagy oda, a finnek jobban szeretik a gulyáslevest, mint Orbánt. Ezzel a tapasztalattal tért haza Helsinkiből a lap munkatársa.