Nemzetközi lapszemle: Zöldfülű-e Kamala Harris a külpolitikában?
Hét uniós ország követeli a venezuelai választási jegyzőkönyvek közzétételét. Egy osztrák liberális expolitikus szerint hiba lenne, ha az uniós országok bojkottálnák a magyar soros elnökség programjait. A Guardian vezércikke szerint örvendetes az amerikai-orosz fogolycsere, de azért az ügyletnek vannak hátulütői is.
Bild Zeitung/Der Standard
A német belügyi tárca is nehezményezi, hogy Magyarország igencsak megkönnyítette a beutazási lehetőséget az orosz és belorusz vendégmunkások számára. A minisztérium szóvivője kijelentette, hogy az orosz kémtevékenység, illetve szabotázsakciók veszélye már korábban is súlyos volt és a háború folytán csak tovább erősödött. Ezért nem szabad kiskaput nyitni egyik számára sem.
Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke megismételte, amit az Európai Tanács vezetőjének küldött levélben már kifejtett: aki ellenőrzés nélkül beengedi az oroszokat, az igencsak veszélyezteti a földrész biztonságát. Putyin hírszerzői és gyilkosai már nagy károkat okoztak mind a kontinensnek, mind Németországnak. Meg kell akadályozni, hogy további aknamunkát végezzenek. A kormányfőknek pedig tisztázniuk kell a kérdést a legközelebbi csúcstalálkozón, nem maradhatnak következmények nélkül a történtek.
Brandenburg tartomány kereszténydemokrata belügyminisztere úgy foglalt állást, hogy Magyarország összes uniós tag szomszédja felől vissza kell állítani a határellenőrzést. Michael Stübgen ezt azzal indokolta, hogy rendkívüli helyzet állt elő és ily módon az európai szerződések alapján van mód erre a szokatlan lépésre. Ezért Ausztriának, Horvátországnak, Szlovákiának és Romániának cselekednie kell. Az ugyanis elfogadhatatlan, hogy egy EU-állam minden vizsgálat nélkül felnyitja a sorompókat az oroszok előtt.