Nemzetközi lapszemle: Lesújtott Damoklész kardja és folytatódik a tánc a szakadék szélén a Közel-Keleten
Az amerikai republikánusok két vezető személyisége szembefordult a pártnak azzal az áramlatával, amely magára hagyná Tajvant. A Hezbollah elleni izraeli rakétacsapásról és az arra adott válaszról ír a Wall Street Journal és a Washington Post. A solingeni késes támadást elemzi a Die Welt és a Süddeutsche Zeitung. Ukrajna kurszki hadműveletéről ír a Times. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Der Standard
A szlovák kormány hadat üzent a kultúrának, az illetékes tárca radikálisan lép fel a művészetek képviselői ellen – a felháborodás egyelőre nagy, de már látszik, hogy teljesült az autokraták első célja: a megfélemlítés. Ezt fejti ki véleménycikkében Susanne Gregor, az Ausztriában élő, szlovák származású írónő.
A pozsonyi Nemzeti Színház igazgatója pl. már tudja, milyen az a csengőfrász: egy kora reggel a csöngetésre gyanútlanul, még köntösben kinyitotta az ajtót – a szakminisztérium képviselőjének, aki átadta neki az elbocsátó, szép üzenetet. Matej Drlicka szerint a Stasi vagy a Gestapo sem csinálta volna különbül.
Az autokraták kézikönyvének alaptétele, hogy a jog segítségével kell bebiztosítani a hatalmat, illetve megszerezni az ellenőrzést a művészetek fölött, mivel azok nagy hatással vannak az emberekre. Nem tudni persze, a felzúdulás mennyire van Fico ínyére, mert kiújultak a tömegtüntetések.
Csak éppen nem tudja nélkülözni jobboldali-nemzeti szövetségesét, ennek megfelelő öntudattal ténykedik a radikális kultuszminiszter, aki hallani sem akar a liberális kultúráról, benne pl. a „gender programmal”.