Már be is nyújtotta a politikai számlát a kormány az egyházi iskoláknak az eddigi kedvezményekért cserébe
Természetben – épületeik politikai rendezvényekre való átengedésével – vár viszonzást a kormány az egyházi iskoláktól az elmúlt években felújításokra szánt támogatásért.
Bár Szentendrén több állami oktatási és kulturális intézmény is akad, a város ferences gimnáziumát szemelte ki a kormány arra, hogy Gulyás Gergely kancelláriaminiszter fórumot tartson a nemzeti konzultációról (de csak kiváltságosoknak – a HVG-t például nem engedték be a múlt heti rendezvényre). Nem sokkal korábban Lánczi Tamás a szaléziaknál, az óbudai Szaléziánumban tartott előadást (fideszes) polgári körösöknek (igaz, az épület nem iskola, „csak” rendház, rendezvényterem és kollégium). A napokban pedig az újbudai kereszténydemokrata közösség szervezésében tartanak beszélgetést a kultúráról a ciszterciek Villányi úti Szent Imre Gimnáziumában. A nemrég pazar tornacsarnokkal bővült iskola évek, sőt évtizedek óta ad helyet a jobboldalhoz köthető rendezvényeknek. A ciszterek és a KDNP kapcsolatáról korábban a Válaszonline írta meg: a Rétvári Bence belügyminiszter-helyettes körüli alapítványi hálózat annyira összegabalyodott a gimnáziumokat fenntartó, sörfőzdés és szállodai vállalkozásokban is érdekelt ciszterci apátsággal, hogy az már a Vatikánnak is szemet szúrt, ezért tavaly „gyámot” rendeltek ki a dolgok tisztába tételéhez.
A jelenség különösen szembetűnő most, az országjárás idején. A pécsi református gimnázium – szintén állami támogatással megújult – sportcsarnokában például Szijjártó Péter külügyminiszter lapzártánk után tart fórumot, oldalán azzal a Hoppál Péter kormánybiztossal, akinek a fotója az idén érettségizettek tablóira is felkerült mint a fenntartói igazgatótanács képviselője.
“Nehéz az ilyen kéréseknek ellenállni”
– vallotta be egy egyházi iskolai körökben mozgó forrásunk, amikor arról faggattuk, miért nem mondanak nemet, ha kormányzati vagy fideszes körök által szervezett eseményeket akarnak bevinni az intézményeik falai közé.