„Ez most Trump zűrös, veszélyes világa” – emésztik a világlapok az amerikai elnök visszatérését
„Újabb hosszú felfordulás kezdődik az amerikai közéletben.” „Ilyen visszatérést Amerika idáig nem látott, az ellenfelek a padlón, teljesen demoralizálódva.” „Trump rajtja jobb volt, mint ahogy azt pár hónapja gondolhattuk volna.” „Fel kell készülni arra, hogy akárcsak a magyaroknál, sok átlag amerikai sem talál semmi kivetnivalót abban, ha dekrétumokkal irányítják az országot.” „Ha a társadalom látja, hogy valójában mit akarnak az oligarchák, akkor egyértelmű lesz, hogy vissza kell venni tőlük a hatalmat” – erős mondatokkal értékelik a nemzetközi sajtóban Trump visszatérését.
The Guardian
Donald Trump beiktatását a félelem és a megosztottság körítette, és az egészhez a nemzeti populizmus szolgáltatta a keretet – értékeli a vezércikk. Hogy a politikus visszatért, az azt vetíti előre, hogy újabb hosszú felfordulás kezdődik az amerikai közéletben, jellemzője a tekintélyuralmi törekvés, jó pár hatalmas konfliktus és a polarizálódás.
Az elnök gyakorlatilag fegyverbe hívta a jobboldalt az ellenségeivel szemben. Amikor pedig közölte, hogy vissza kell venni Kínától a Panama-csatornát, az arra utalt, hogy az egész világrendet át óhajtja alakítani, és nem kizárt, hogy erő alkalmazásával.
Az üzenet nem hagyott kétséget afelől, hogy ajánlatos, ha az ellenzék óvatos, odahaza és külföldön egyaránt. Úgy igyekezett beállítani, hogy neki van víziója és célja, hogy nagy átalakulásokat idézzen elő. Valójában azonban hiú showman. Első időszaka megmutatta, hogy törékeny egóját terrorizálással próbálja álcázni, és a szakadék szélére taszította az amerikai demokráciát.
Amikor a nemzeti nagyság visszaállításáról szónokol, akkor olyanok csalódottságát igyekszik meglovagolni, akik elégedetlenek a sorsukkal. A populista póz azonban az oligarchák hatalomátvételét takarja. Trump elhitette az egyszerű szavazópolgárral, hogy ő az emberük. Ám kiáltók az érdekütközések. A hétvégén milliárdokat keresett azzal, hogy útjára bocsátott egy kriptopénzt.
Ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy dezinformációja megosztottságot szül, rombolja a bizalmat, és a tényeket identitásalapú politikával váltja fel, amihez az abszolút lojalitás a feltétel. A politikus különleges, a narcizmusa, az, hogy igényli a hízelkedést, megveti a bírálókat, és kész a saját érdekében, illetve bosszúra felhasználni az állam erejét. Aligha bukkan fel egyhamar még egy olyan figura az amerikai politikában, mint ő.
A nemzet oly mértékben széttagolt, hogy Biden drámai utolsó húzásként kegyelmet adott több családtagjának, illetve egy sor köztisztviselőnek, nehogy Trump le tudjon csapni rájuk. A jogállam egyik alapja a bizalom az intézmények iránt, hogy azok mérik ki az igazságot, nem pedig egyének.
Amerika azonban jól teszi, ha vigyáz, mert ha feladja ezeket a normákat, akkor könnyen előfordulhat, hogy a demokrácia alapjait rombolja le.
The Washington Post
Trump egészen más légkörben láthat munkához, mert végre megadatnak neki a politikai mézeshetek – írja Mark Thiessen, a liberális lap konzervatív elemzője, az American Enterprise Institute munkatársa, aki egykor az ifjabb George Bush elnök beszédírója volt.
Ilyen visszatérést Amerika idáig nem látott, az ellenfelek a padlón, teljesen demoralizálódva. Ennek megfelelően az elnök kapott is az alkalmon, gyors cselekvést helyezett kilátásba. Amit kifejtett, az időnként úgy hangzott, mintha a nemzet helyzetét vázolná. Ám a nép tetteket akar, és az ígéretet meg is kapta rá.
A kérdés az, hogy a demokraták akarnak-e vele együttműködni a megjelölt célok érdekében. A nyolc évvel ezelőttihez képest fontos változás, hogy az ellenzékből sokan kinyilvánították: igen. Meglátjuk, mi lesz belőle, mert sosem szabad alábecsülni, milyen eszközökhöz folyamodnak az ellenfelei a megállítására.
De már mindent átvészelt, amit a másik oldal a fejéhez vágott, sértetlenül került ki az összecsapásokból, még a voksok többségét is elnyerte.
The Wall Street Journal
Trump a maximális optimizmussal vette vissza hivatalát Joe Bidentől, az üzenete sokkal jobb, mint amit négy éve küldött a világnak, és ha sikerül véghez vinnie tervét, akkor megvan a remény, hogy 2029-ben sikeres elnökként távozik.