Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Több hónapnyi piaci pletykálkodás után hivatalosan bejelentette első saját táblagépét és mobilos operációs rendszerének új verzióját a Google, a magyar idő szerint szerdán este kezdődött Google I/O fejlesztői konferencián, San Franciscóban. A tablet tényleg nagyon olcsó, 199 dollárról indul.

Egy év alatt jelentősen megugrott a naponta és az összesen aktivált androidos eszközök száma. A tavalyi napi 400 ezres sebesség helyett jelenleg naponta 1 millió készülékkel - másodpercenként 12-vel - bővül a tábor, amely így az egy évvel ezelőtti 100 milliós helyett már 400 milliós. Erre a bázisra érkezik rá - habár az eddigi tapasztalatok alapján valószínűleg kevesekhez jut el - a most bejelentett új verzió, az Android 4.1 Jelly Bean.
Az oprendszer új verziójának legnagyobb fejlesztése a Project Butter, amelynek lényege a teljes Android felgyorsítása. Az Android 4.1 már 60 fps sebességgel pörög, melynek köszönhetően gyorsabban reagál érintéseinkre, az animációk pedig folyamatosabbak.

Fejlesztettek még a kezdőképernyőn, a widgetek például dinamikusan változtatják méretüket, attól függően, hogy éppen hova (milyen más widgetek közé) húzzuk be őket. Ha pedig a bezárásuk a cél, akkor egyszerűen csak egy gyors mozdulattal ki kell őket húzni a képernyőről.
Az Android 4.1 Jelly Beanben bővítettek az értesítések lehetséges tartalmán, kozmetikáztak megjelenésükön, illetve személyre szabhatóbbá és interaktívvá tették őket. Ez utóbbi azt jelenti, hogy egy nem fogadott hívás értesítőjét megérintve például nem a telefon alkalmazás nyílik meg, hanem rögtön az értesítésnél tudunk visszahívni vagy éppen törölni.

A most bejelentett Android-verzió újdonságai közé tartozik még a továbbfejlesztett (például hangalapú) keresés, ami azt jelenti, hogy a mobil az egy-egy keresésre adott találatok mutatása előtt figyelembe veszi nem csak a keresési előzményeinket, hanem például naptárbejegyzéseinket is, így próbálja meg kitalálni, hogy egészen pontosan milyen információra is van szüksgünk az adott kulcsszóval kapcsolatban. Sőt, az Android arra is képes lesz, hogy ha van egy naptárbejegyzésünk, amely szerint délre a 30 percnyire lévő edzőterembe kell érnünk, viszont utána repülőre is kell szállnunk, akkor a valós idejű reptéri információk alapján megnézi, hogy mivel késik a gép, így elég időnk lesz edzeni is, ezért nem jelez problémát.

A fentiek mellett további kisebb javításokkal-fejlesztésekkel érkező Android 4.1 Jelly Bean júliusban lesz elsőként elérhető a felhasználók számára, legalábbis a Galaxy Nexus és Nexus S készülékeken - a többi határidő a gyártóktól függ.
Jobb lesz a Google Play

A fejlesztői konferencián a Google letöltőközpontjáról is szó esett. A Playben több mint 600 ezer alkalmazás közt válogathatnak a már több mint 20 milliárd letöltést produkáló felhasználók. Jó hír, hogy egy-egy alkalmazás frissítésénél nem kell majd újra letölteni az egészet, mert a fejlesztőknek lehetőségük lesz a csak a megváltozott részeket letöltő “smart app update”-eket is kiadni - így gyorsul majd az alkalmazások frissítési folyamata és csökken az adatforgalom.

A Google által legnagyobb e-könyvesboltként emlegetett Play ezután nemcsak könyvek, hanem magazinok publikálására is alkalmas lesz. A magazinok esetében a felhasználóknak lehetőségük lesz 14 napos ingyenes próbaolvasásra, akár mobilokon, akár...
...egy minőségi, de olcsó táblagépen,

mondjuk a rendezvényen bemutatott, a pletykáknak megfelelően az Asus által gyártott Nexus 7-en. A masinában egy 7 hüvelykes, 1280x800 pixeles IPS kijelző, egy Tegra 3 négymagos processzor, 1 GB RAM, nVidia GeForce grafikai chip, GPS és egy 1.2 megapixeles elülső kamera is van. Hátulsó kamera nincs a tabletben, és a kapcsolódási lehetőségek terén is felfedezhető némi hiányosság: a wifi a/b/g/n, Bluetooth, NFC és microUSB csatlakozások mellől hiányzik a 3G/4G képesség. Mindez rögtön érthetővé válik a 8 GB-os verzió 199 dolláros, illetve a 16 gigás modell 249 dolláros árát nézve. Az árképzés lehet a killer feature, illetve az ennyiért kiemelkedő üzemidő, merthogy a 4325 mAh-es akkumulátor állítólag HD minőségű videó nézése közben is 9 órán át működik egyetlen feltöltéssel.

A Nexus 7 bemutatója alapján a Google érezhetően az Amazon Kindle Fire ellen küldi harcba első gépét, ugyanúgy az egyszerű médiabeszerzési- és fogyasztási lehetőségeket hangsúlyozta ki, mint anno az Amazon saját könyves, filmes és zenés lehetőségeit. Sőt, ahogy az Amazon, úgy a Google is külön böngészőt tett a gépbe: a Nexus 7 az első olyan mobil eszköz, amelyik a Chrome-ot kapta elsődleges böngészőként.

És még valami: Nexus Q

A Google bemutatta az első közösségi streaming médialejátszót is. Az új kategória elsőre kissé idegennek csengő meghatározása mögött egy Nexus Q nevű eszköz rejlik, 1 GB RAM memóriával, 16 gigányi tárhellyel és Android 4.0 szoftverrel. Az újdonság a felhőből játssza le zenéinket, filmjeinket vagy éppen YouTube-videókat és "szórja az adást" a lakásban, wifin keresztül. Az itthonról továbbra is elérhetetlen Google Play hardveres részlegében árult Nexus Q 299 dollárba kerül, két-három hét múlva jelenik majd meg.

A legutolsó csavar

A magyar idő szerint szerda este zajló bemutató végére a Google egy kis meglepetést tartogatott: az esemény fölött egy mérföldről ugrott le két ejtőernyős, akik az épület tetejére landolva, majd onnan lemászva besétáltak a színpadra. Mindezt élőben közvetítették a Google tesztelés alatt lévő sci-fi szemüvege segítségével. Az amerikai fejlesztők már meg is rendelhették a konferencián a szemüveg Explorer Editionjét, 1500 dolláros áron.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!