4 recruitment mérőszám, amin javít az agilis módszertan
A világunk kaotikus, kiszámíthatatlan, tele álhírekkel és bizonytalan üzleti-szervezeti reakciókkal. Erre válaszol az agilis munkamódszer, amely teljes vállalati szinten értékelhető és számokban kimutatható pozitív eredményt mutat. Az agilissal járó adaptivitás és kreativitás a toborzást is forradalmasítja. Nézzük, mitől olyan népszerű a közösség erejére építő recruitment modellje!
A 2010-es évek egyik sztár-kifejezése lett a VUCA. A betűszó a világunk kiszámíthatatlanságát írja le: Volatile, vagyis gyorsan változó, Uncertain, vagyis bizonytalan, Complex, vagyis összetett és Ambiguous, vagyis többféleképpen értelmezhető. A VUCA a négy kihívást és az ezekre adható válaszokat vonja össze, így alkotva egy egyszerű világmagyarázati és üzleti környezetet leíró modellt. Tapasztalataink szerint az agilis módszertan mind a négy fenti aspektusra ad valamilyen választ.
A jövő munkavállalója azonnal megkap minden szolgáltatást, amire szüksége van, a Netflix-sorozatoktól kezdve egészen az Airbnb-s szállásokig. A sharing economy jelensége nemcsak a szolgáltatások korlátlan tárházát hozta el, hanem új, azonnali és freelance munkalehetőségeket is teremtett a gazdaságban. Egy ilyen mobilis generációhoz elengedhetetlenné vált a recruitment flexibilissé tétele. Na de mégis hogyan lehet rugalmassá tenni a toborzást? Egyértelmű: agilitással.
Mit jelent az agilis toborzás? Definíció szerint egy olyan projektmenedzsment munkamódszer, amely sprinteket használva, a megrendelők igényeit priorizálva, rendszeres visszacsatolással rugalmassá és hatékonnyá teszi a toborzást. A Gartner felmérése szerint az agilis recruitment 37%-kal csökkenti az egy főre jutó kiválasztási költséget, és 31%-kal növeli a recruitment csapatok eredményességét.
4 toborzási metrika, amin javít az agilis módszertan
1. Gyorsabb recruitment folyamat
A recruitereknek lehetőségük van eltérni a hosszadalmas és rigid folyamatoktól, és a 2-4 hetes sprinteknek köszönhetően rövidíthetnek azokon. Ha kevesebb idő jut egy folyamatra, akkor jobban és hatékonyabban tudják tartani a fókuszt is: nincs idő hosszú jelöltlistákat előállítani, a figyelem valóban a potenciális kollégákra irányul.
2. Azonnali visszajelzés
A sprintek egyik alapköve, hogy több kapcsolódási pont és alkalom legyen a recruitment csapat és más támogató funkciók között. Ennek köszönhetően közvetlenül vagy közvetetten szorosabb lesz a kapcsolat az érintettekkel. Például a Hiring Managert bevonva már az első 2-3 jelöltet bemutatva kiderülhet, hogy jó irányba halad-e a toborzás. Amennyiben nem, gyorsan lehet irányt változtatni, és átgondolni akár a munkaköri leírást, az álláshirdetést, vagy egyéb kritériumokat. Ezt a rendszerbe eleve kódolt folyamatos kommunikáció és visszacsatolás, a ceremóniák és egyéb eszközök teszik lehetővé.
3. Jobb csapatteljesítmény és együttműködés
Ahogy már említettük, a recruiterek eltérhetnek az eddig előre definiált folyamatoktól, kísérletezhetnek, kipróbálhatnak új módszereket. Ez növeli a csapat motivációját, valamint a folyamatért érzett felelősséget. A kereszt-funkcionális csapatoknak köszönhetően pedig gyorsabbá tud válni az átfutási idő.
4. Jobb jelöltélmény
Egy gyorsabb, jobban felépített és menedzselt kiválasztási folyamatot a jelölt is pozitívabban élhet meg, mint egy hónapokig elhúzódó, kommunikációs szünetekkel lassított kiválasztást.Láthatjuk, hogy az agilis keretrendszer a toborzásban is érzékelhetően növelheti a hatékonyságot. Mindazonáltal a módszer csak akkor lesz igazán sikeres, ha saját magunkra szabjuk az agilis kínálta folyamatokat, eszközöket.
Elkészítettük Magyarország első agilis toborzással foglalkozó útmutatóját, ami az agilis munkaszervezés iránt érdeklődőknek ad betekintést a keretrendszer alapjaiba, és hasznos tanácsokat ad ahhoz, hogyan érdemes elindulni az agilis toborzás megvalósítása felé. Ha többet szeretnél megtudni a témáról, kattints a linkre!
Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Szemináriumok & Konferenciák közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.