Legutóbb Luxemburg és Magyarország tette részben kötelezővé, hogy minden autóban legyen biztonsági, láthatósági mellény. Ez a szabály már jó ideje hatályos, Belgiumban, Horvátországban, Olaszországban, Portugáliában, Ausztriában, Szlovákiában, Spanyolországban és Norvégiában. Nálunk annyi a különbség, hogy nem kötelező tartozék, hanem kellék a láthatósági mellény. A gépjárművek esetén jó, ha van, ugyanis műszaki hiba esetén a javítás ideje alatt jól láthatóvá teszi a sofőrt. Az út szélén gyaloglóknak és a kerékpárosoknak, valamint a kocsit tolóknak korlátozott látási viszonyok mellett, illetve városon kívül kötelező a láthatósági mellény használata.
|
Belgium: 50-1375 euró között (V) Olaszország: legalább 36 euró (V) Horvátország: nem szabályozott (A) Luxemburg: legalább 49 euró (V) Norvégia: nem szabályozott (A) Ausztria: 14 és 36 euró között (A) Portugália: 60 és 600 euró között (A) Románia: jövedelem szerinti bírság (V) Szlovákia: legalább 50 euró (A) Szlovénia: 40 euró (V) Spanyolország: 90 euróig (3,5 tonna fölött) (V) Magyarország: 30 ezer forintig (V) Viselési kötelezettség probléma esetén = V Kötelező autós tartozék = A |
Belgiumban, Horvátországban, Olaszországban, Portugáliában, Szlovákiában, Spanyolországban és Norvégiában olyannyira kötelező tartozéka az autóknak a mellény, hogy amennyiben nincs az autóban, illetve meghibásodás esetén nem viseli a jármű vezetője, komoly bírságra számíthat. Ausztriában 14 eurós, míg Belgiumban maximum 1375 euró bírságot is kiróhatnak.
A magánszemélyek tulajdonában lévő személyautóknál Németországban nem kötelező a mellény. A céges autóknál azonban kötelező ezek használata, illetve az autóban elhelyezése. Csehországban ugyanezek a szabályok érvényesek. Romániában a 3,5 tonnát meghaladó gépkocsikban kötelező a mellény. A bírságok és szabályok ellenére az ADAC mindenkinek ajánlja, hogy szerezzen be egy mellényt, és defektek, egyéb meghibásodás, baleset esetén viseljék a járműtulajdonosok, hiszen így a közlekedés egyéb résztvevői hamarabb észreveszik őket.