szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyugat-Európához hasonlóan a lámpás, illetve lámpa nélküli kereszteződések tucatjait cserélik le nálunk is a körforgalmak. Miért is jó ez nekünk, autósoknak? Hogyan közlekedjünk bennük itthon és mire figyeljünk külföldön?

© www.korforgalom.hu
A lámpás kereszteződéseknél a forgalom zavartalan és igazságos levezetését a piros és a zöld jelzések szabályozzák. Nappal is és éjjel is, amikor gyér a forgalom. Ám, ha ilyenkor valaki figyelmen kívül hagyja a jelzést, könnyen megtörténhet a baleset. A körforgalom működik éjjel is, gyér forgalomban is és csúcsforgalomban is. A cipzármódszerhez hasonló bekapcsolódás - a keresztirányú forgalomba történő fokozatos behajtás - érvényesül. A körforgalomban történő közlekedés szabályai nem nagyon szerepeltek még tíz évvel ezelőtt sem a KRESZ-tankönyvekben. Ezért sokan szabálytalankodnak ezeken a helyeken. A többsávos körforgalomban a tapasztalatok alapján nagyon sok koccanásos baleset történik.

A KRESZ röviden határozza meg a körforgalmat mint fogalmat, és mutatja be a "körforgalom" jelzőtáblát. „A körforgalom tábla olyan utat jelez, amelyen úgy kell haladni, hogy az út által körbezárt terület a vezetőtől balra essék.” A jobboldali közlekedés irányából és a jobbratartási kötelezettségből adódóan a körforgalomba történő behajtás adott, de esetenként más szabályozás is érvényesülhet. Egysávos és két- illetve többsávos körforgalmú csomópontokat is kialakítanak.

© www.korforgalom.hu
A körforgalomban - a körfogalmú út szélességétől függően - a párhuzamos közlekedés szabályai érvényesek. Ez azt jelenti, hogy a kör ívén párhuzamosan (egymás mellett) két autó is mehet. A jobb oldali sávban a jobbra hamarabb kilépő, míg a belső sávban a később kilépő haladhat, majd a kilépőponthoz közeledve - jobb oldalra besorolva - irányjelzéssel kihajt. Aki már a körforgalomban közlekedik, elsőbbséget élvez a körforgalomba belépő járművekkel szemben. Belépéskor nem kell irányjelzést adni, de kilépésnél kötelező! Sávváltásnál szintén jelezni kell a sávváltási szándékot. A körforgalmat keresztező villamos (bármely irányból is keresztezze azt) elsőbbséget élvez.

A szabály az szabály
„A párhuzamos közlekedésre alkalmas körforgalmú úton a párhuzamos közlekedés szabályait kell alkalmazni. Azon az úton, amelynek menetirány szerinti jobb oldalán két vagy több forgalmi sáv van útburkolati jelekkel kijelölve, a körforgalmú útra történő bekanyarodást a jobboldali szélső forgalmi sávból kell végrehajtani, amennyiben a járművezető a bekanyarodás helyét követő első bekanyarodási lehetőségnél kívánja a körforgalmú utat elhagyni.” Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is” - áll az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletben.
Ha egy többsávos körforgalomban rögtön az első kihajtónál tervezzük a körforgalom elhagyását, ajánlatos a külső sávban maradni a behajtáskor. Egy későbbi kihajtó választásakor tanácsos a belső sávban maradni. Ha majdnem elértük a kiválasztott kihajtót, de még nem sikerült kisorolni a külső sávra, érdemes még egy kört megtenni az esetleges veszély elkerülése érdekében, ugyanis a külső sávban haladó autónak nem feltétlenül kell kihajtani az első kijárón, joga van több kört is megtenni, anélkül, hogy elhagyná a kört.

Meglepetések külföldön (Oldaltörés)

Dar es-Salam
De mi a helyzet külföldön? Németországban, akárcsak itthon, a behajtásnál egy elsőbbségadás kötelező (közismertebb nevén mackósajt) tábla áll, ami annyit jelent, hogy a körforgalomba behajtó autónak elsőbbséget kell adni. Ha nincs kinn a tábla, mindenkire érvényes a jobbkézszabály. A körforgalomba való behajtáskor az index használata nem megengedett. Ezzel azt a látszatot próbáljuk elkerülni, hogy a körforgalomba behajtó jármű az első lehetőségnél el akarja hagyni a körforgalmat. Az indexet csakis a körforgalom elhagyásakor szabad és kell használni.

Magyarországon nem jellemző, de Németországban létezik úgynevezett mini-körforgalom, melynél csak a macskakövezés sejteti a körforgalom meglétét. Ilyeneknél az autók kizárólag az aszfaltozott úton haladhatnak körben, de a buszok és teherautók keresztezhetik a macskakövön keresztül a körforgalmat a kanyarodási manővernél szükséges nagyobb helyigény miatt.

Ausztriában ugyancsak a „jobbkézszabály” van érvényben, kivéve, ha a közlekedési táblák mást írnak elő. Itt is csak a kihajtáskor szabad indexelni. Olaszországban érdemes defenzív vezetési stílust alkalmazni. Itt is érvényes ugyan - ha ezt táblákkal másképp nem jelölik- a „jobbkézszabály”, ám ehhez kevesen tartják magukat. Franciaországban alapvetően érvényes, hogy aki a körforgalomba ér, elsőbbséggel bír. De a legtöbb esetben itt is forgalmi táblákkal adják meg az elsőbbséget a körforgalomban haladóknak.

Spanyolországban, Lengyelországban, Portugáliában és Svájcban is a körforgalomban haladóknak van elsőbbségük, kivéve, ha ezt tábla szabályozza. Romániában a körforgalomban addig kell balra indexelni, amíg a körforgalmat használjuk, kilépési szándékunkat jobbra indexeléssel kell jeleznünk.

Nagy-Britanniában a baloldali közlekedés miatt a körforgalomba balra kell besorolni. A jobbról jövő járművek a körforgalomban - kivéve, ha ezt táblák szabályozzák - elsőbbséget élveznek. Nagy-Britannia kivételt képez a körforgalmi indexelés szabályai alól. Aki a legközelebb eső kihajtón akarja elhagyni a körforgalmat, már a behajtás előtt kirakja a balra indexet, aki a második kihajtót szemelte ki, az csak közvetlenül a második kihajtó előtt kezd el balra indexelni. Aki csak a harmadik kihajtón szeretne távozni, a körforgalomban haladás során jobbra indexel, és csak az elhagyás előtt kezd el balra jelezni.

Autómenedzser

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!