szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár még néha kisüt a nap és csak hajnalban van csípős hideg, lassan itt az ideje, hogy minden autós felszerelje járművére a téli gumikat. A hét foknál hidegebb időben ugyanis a nyári gumiabroncsok komoly rizikót jelentenek. Nézzük a leggyakrabban feltett kérdéseket.

Mikor szereljem fel a téli gumit?  Hét fok alatti hőmérséklet esetén a téli gumik sokkal biztonságosabbak, jobban tapadnak és kisebb a fékútjuk is. A téli gumikat ugyanis puhább gumikeverékből készítik, és így azok jobban tapadnak hidegebb időben, hóesésben és esőben egyaránt. Ugyanakkor fontos az is, hogy a barázdák négy milliméternél mélyebbek legyenek. Az ABS (blokkolásgátló) és az ESP (elektronikus menetstabilizáló) nem helyettesíti a téligumit. Bár egyelőre a KRESZ nem szabályozza és nem teszi kötelezővé a téligumik használatát, mindenképpen ajánlott.

Mire kell ügyelni vásárlásnál? A legjobb, ha új gumit vásárol, amennyiben erre nincs lehetősége, akkor mindenképpen két évnél fiatalabb abroncsot válasszon A gyártási évet mindig elolvashatja a gumin, az úgynevezett DOT-számok utolsó jegyei mutatják az évszámot. A nagyon olcsó ajánlatoktól, illetve a téli-nyári gumiktól (vegyes, egész évben használatos abroncsoktól), illetve csak a hajtott kerekekre szerelt téligumiktól óva intenek a szakemberek. Ugyanakkor nem kell feltétlenül a legdrágább gumit megvenni.

Hol tároljuk a nyári gumit? A nyári gumikat télen száraz, hűvös és sötét helyen kell tárolni. Fontos, hogy ne tegye oldószer, vagy ragasztó közelébe. Egymásra fektetve tegye a gumikat, és takarja le egy sötét ronggyal. A legideálisabb ha felnivel együtt tároljuk.

Autómenedzser

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Autó

Miért kötelező a téli gumi?

Bármilyen jó autóról, bármilyen bámulatos teljesítményéről, menettulajdonságairól is legyen szó, azzal tisztában kell lennünk, hogy a legtöbb esetben a leggyengébb láncszemet a gumi jelenti a rendszerben.