2040-től tilos a benzines, dízel, gázos, sőt a hibrid autókat is eladni Franciaországban

Komoly lépésre szánta el magát Franciaország.

  • hvg.hu hvg.hu
2040-től tilos a benzines, dízel, gázos, sőt a hibrid autókat is eladni Franciaországban

Elfogadta a francia a nemzetgyűlés azt a javaslatot, amely betiltja a hagyományos üzemanyagokkal üzemelő autók árusítását 2040-től. Az ország célja a széndioxid-semlegesség elérése 2050-re.

Mondhatni, alig húsz éve és néhány hónapja maradt a termikus motorú autóknak - benzin, dízel, földgáz, LPG - Franciaországban, mert 62 igen, 6 ellen és 17 tartózkodással megszavazták azt a törvényjavaslatot, amely ezek betiltásáról szól.

A törvényjavaslatot még 2017-ben kezdeményezték és egy sokkal szigorúbb változata is létezett, amely még rövidebb időszakot, 2030-at engedett volna meg a tiltásig, de azt leszavazták, mondván 10 év kevés lenne a teljes jelenlegi infrastruktúra átformálásához. Az egyik legfőbb kifogás volt ellene, hogy, aki 2030 előtt pár évvel vett volna dízel, benzines vagy akár hibrid autót - amelyben szintén van, jellemzően benzinmotor -, az 2030-tól nem tudná használtan sem értékesíteni.

Franciaországban jelenleg a személygépkocsik 95,2 százaléka valamilyen fosszilis üzemanyagot használ, míg az elektromos járművek aránya 1,2 százaléka a piacnak. A hibrid autók részesedése 3,5 százalékos.

A lépés miatt a francia autógyártók is komoly nyomás alá kerülnek, mert a PSA, Renault pont a dízelek terén voltak a legjobbak sokáig, és jelenleg is erősen kényszerítve vannak ezek gyártására, különben 2021-től, az unió fogja őket megbírságolni, ha nem teljesítik a konszern szinten elvárt emissziós szabványokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.