Para-Kovács Imre: Vak vezet
Orbán Balázs hajlamos volt komolyan venni főnöke békepárti szólamait, a maga módján elindult a gondolkodás útján, végül eljutott a nettó hazaáruláshoz. Vélemény.
Orbán Balázs hajlamos volt komolyan venni főnöke békepárti szólamait, a maga módján elindult a gondolkodás útján, végül eljutott a nettó hazaáruláshoz. Vélemény.
Nemzeti szimbólumától fosztotta meg a Fideszt a kormányfő politikai igazgatója azzal az otromba elszólásával, amellyel megtagadta az 1956-os szabadságharc hőseit. Az eszményre rögvest lecsapott a legnagyobb ellenzéki erő.
A miniszterelnök politikai igazgatójának nem kellene tanácsokat osztogatnia más országok politikusainak az Országgyűlés elnöke szerint.
Az ATV Aktuál című műsorában péntek este Kohán Mátyás, a Mandiner újságírója próbálta – nem sok sikerrel – megmagyarázni Orbán Balázs 1956-tal kapcsolatos kijelentését, amely hatalmas felháborodást váltott ki.
Orbán Balázs hazaáruló muszkavezető. De nem azért, amit ’56-ról mondott, hanem azért, mert azzal állította párhuzamba Oroszország Ukrajna elleni agressziója után kialakult helyzetet. Vélemény.
Itt az idő, hogy a nagy klasszikusokat is hozzáigazítsa a nemzeti pedagóguskar ahhoz a történelemfelfogáshoz, amelyet a magyar kormány politikai igazgatója vázolt fel. A HVG vezető szerkesztője, Dobszay János megkezdte a munkát.
Orbán Viktor két éve arról beszélt, hogy a forradalmat és a szabadságharcot azért vállaltuk, hogy kikényszerítsük a tűzszünetet és a béketárgyalásokat.
A történész szerint akkoriban nem lett volna olyan népszerű, ha politikai tanácsadóként a megadás mellett érvel. És ma sem kéne, hogy az legyen.
Orbán Balázs azt állította nem követné Zelenszkij védekező politikáját, mert óvatosan kell bánni a magyar életekkel. A miniszterelnök rendre intette, szerinte politikai igazgatója is ott lenne a Corvin közben, ha a hazát kéne védeni.
A Tisza Párt elnöke egy 3 és fél perces videóban 11-szer mondta azt, hogy „Orbán Balázs”, és egyszer, hogy „Balázs”, majd távozásra szólította fel a miniszterelnök politikai igazgatóját.
Pontról pontra elemezte a miniszterelnök politikai igazgatójának válaszát az őt ért kritikákra.
Az Oroszország-szakértő szerint Orbán Balázsnak az 1956-os forradalmat mint felelőtlenséget emlegető nyilatkozata megmutatja, hogy a kormányoldal mennyire gondolja komolyan, amikor a szabadságról és függetlenségről papol, és a szabadságharcos pózában tetszeleg.
A miniszterelnök politikai igazgatója a Mandiner podcastjában reagált Magyar Péter és David Pressman kritikus megszólalásaira.
A szülők szerint az Orbán-rendszerrel áthallásos motívumok voltak a szövegben, az igazgató szerint viszont azért kellett részeket kivágni, mert azok „nehezen érthetőek” lettek volna a gyerekek számára.
Az első szabad választástól 2010-ig a különböző kormányok rengeteg hibát vétettek, de legalábbis igyekeztek 1956 örökségét tiszteletben tartani. 2010 óta azonban egyre inkább semmibe veszik Magyarország legismertebb és leghősiesebb történelmi tettét. Vélemény.
Mondjuk az nem derült ki, hogy pontosan mire jutottak.
A történész a szocialista újratervezésekről írt könyvet és ennek apropójából beszélt a NER 1956-ot övező emlékezetpolitikai céljairól is.
Vlagyimir Putyin nem először nevezte hibának, hogy a Szovjetunió tankokkal verte le az 1956-os magyar forradalmat, ám azzal, hogy most ugyanezt mondta, szembement kedvenc történészével, Vlagyimir Megyinszkijjel, aki az orosz történelem tankönyvekben úgy állította be az 56-os eseményeket, hogy akkor szélsőségesek és fasiszták akarták megdönteni a törvényes rendet. Ez már csak azért is érdekes, mert Megyinszkijből 2012-ben Putyin csinált kulturális minisztert, majd ő bízta meg a történészt, hogy felügyelje az új orosz történelemkönyvek megírásának a folyamatát.
Az orosz elnök a hibák közé sorolta nemcsak az 56-os magyar szabadságharc tankokkal való leverését, hanem az 1968-as csehszlovákiai bevonulást is. Szerinte ugyanezt a hibát követi most el Washington.
A magyar külügyminiszter ezt még mindig nem tette meg.