Egy magyar egyetem is bekerült a sanghaji rangsor legjobbjai közé
Több magyar egyetem is bekerült a sanghaji rangsor top kétszázas szakterületi listájára, de a top százba csak egynek sikerült.
Több magyar egyetem is bekerült a sanghaji rangsor top kétszázas szakterületi listájára, de a top százba csak egynek sikerült.
A legelőkelőbb helyen a Semmelweis Egyetem végzett.
Egy európai együttműködés keretében az ELTE kutatói mutatták be a szennyvízben előforduló fertőző betegségek monitorozására fejlesztett új módszert, mely segíthet azonosítani, hogy a betegségeket kiváltó kórokozók emberekből, állatokból vagy a környezetből származnak.
Oktatók ezrei követelnek béremelést már tavasz óta négy nagy állami egyetemen. Múlt héten a BME képviselőit hívta meg egyeztetésre Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért felelős államtitkár, ezen a héten pedig az ELTE dolgozói tárgyaltak, de konkrét előrelépés továbbra sem történt.
Bár a Boris ciklon extrém esőket hozott a környező országok területére, Magyarországon a folyókon érkező rekordközeli árhullámtól eltekintve nem volt annyira kiugróan nagy a csapadékmennyiség. Mégis az, hogy most esett és ennyi, egy viszonylag friss, a megszokottól eltérő időjárási mintázat, amihez hasonlóra egyre gyakrabban számíthatunk, és ez nem jó hír.
Több tízezres követőbázissal rendelkező népszerű tartalomkészítők álltak ki a nyilvánosság elé, és a TikTokon mondták el, velük mi történt egyetemi gólyatáborokban néhány éve.
Egy magyar tagokat is számláló nemzetközi konzorcium olyan robotokat fejleszt, melyek az idősgondozásban segíthetik a dolgozók munkáját – szem előtt tartva, hogy az idősek számára se legyen zavaró a robotok jelenléte.
Látványos teszttel mutatták meg az ELTE kutatói, miként lehet kezelni az önvezető drónok nagy létszámú sűrű forgalmát. A szakemberek úgy vélik, az új rendszer képességei lényegesen felülmúlják azt, amire a pilóták valaha is képesek lehetnek.
Többek között az akadémiai elismertséget és a munkáltatói megbecsültséget vették figyelembe az egyetemi rangsor összeállításánál.
Az ELTE kutatói családi kutyák és törpemalacok emberi érzelmi hangadásra adott reakcióját hasonlították össze. Az eredményekből az látszik, hogy mindkét faj egyedei különbséget tettek a sírás és a dúdolás között, a kétféle hanghatásra adott reakcióik azonban eltértek egymástól.
Az ELTE Etológia Tanszékének kutatói emberi környezetben szocializált törpemalacokon vizsgálták, hogy a kutyákhoz hasonlóan kialakul-e náluk olyan kötődés a gazdához, mint amilyen a gyerek-anya kapcsolatokra jellemző.
Az ELTE, illetve a szegedi és a debreceni egyetem is bekerült a legjobb hatszázba.
Az afrikai sivatag tiszta éjszakai égboltján ismét sikerült megerősíteniük magyar kutatóknak a rejtélyes csillagászati jelenség, a Kordylewski-porhold létezését – adta hírül az ELTE.
Új módszerrel lehet diagnosztizálni a TBC-t, köszönhetően az ELTE kutatói által fejlesztett algoritmusnak.
Digitális gyermekvédelmi konferenciát szervezett a Nemzeti Média- és Hírközlési hatóság, valamint az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara, amelyen több területen is kielemezték a gyerekek védelmére vonatkozó kérdéseket.
Hiába ismerik a magyarországi macskatartók a felelősségteljes állattartás elveit, mégsem gyakorolják azokat – hívják fel a figyelmet magyar kutatók, megjegyezve, hogy ezzel bajba sodorják kedvenceik védett rokonait.
Nem tudta maga alá gyűrni a tanárképzést a kormány, ezért kivételezett helyzetbe hozott „saját” egyetemén, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen indíttatna ilyen szakot.
Az intelligencia egyik fő alkotóeleme, alappillére, az úgynevezett „g faktor” kutyáknál is létezik, és sok jellemzőjében, többek között az öregedési mintázatában, hasonlít is az emberihez – mutatnak rá az ELTE Etológia Tanszék kutatói.
Az ELTE, a BME és a Zeneakadémia tanárai csatlakoztak eddig a követelésekhez, ugyanakkor nem sokkal jobb a bérhelyzet a modellváltáson átesett alapítványi egyetemeken sem.