szerző:
Tornyos Kata
Tetszett a cikk?

Oktatók ezrei követelnek béremelést már tavasz óta négy nagy állami egyetemen. Múlt héten a BME képviselőit hívta meg egyeztetésre Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért felelős államtitkár, ezen a héten pedig az ELTE dolgozói tárgyaltak, de konkrét előrelépés továbbra sem történt.

„Úgy néz ki, hogy több mint 80 nap után végre folytatódnak az ELTE-vel is a bértárgyalások. Az a célunk, hogy kezdődjön el az egyeztetés azokról a követelésekről, amiket már több platformon nyilvánosságra hoztunk”

– mondta Gregor Anikó, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) ELTE-s képviselője néhány perccel a bértárgyalás előtt. Nagyjából 40 ember, főleg az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói és néhány doktoranduszhallgatója gyülekezett a Honvéd utcában a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) épülete előtt pénteken, hogy figyelemmel kövessék és támogassák a bértárgyalást. Néhány perccel egy óra előtt egy rendőr és az összegyűltek tapsviharának kíséretében hárman be is léptek az épületbe, hogy az alábbi követeléseket tárják Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért felelős államtitkár elé:

  • a munkáltatói döntésen alapuló illetmény (2021-2022-től bevezetett „15+15%”) beépítését az alapbérbe;
  • az így létrejövő garantált alapbérek legalább 50%-os azonnali emelését minden munkakörben és beosztásban, valamint az oktatói-kutatói és a közalkalmazotti bértáblák felülvizsgálatát;
  • a nemzetgazdasági átlagnak megfelelő garantált tanársegédi minimumbér bevezetését és bértáblában való rögzítését; a további oktató kollégák, illetve a kutatást-oktatást támogató kollégák bérezésének ehhez igazítását;
  • a bérek értékállóságának biztosítását;
  • a doktori ösztöndíjak azonnali 100%-os emelését és hosszú távú értékállóságának biztosítását a garantált bérminimumhoz való igazítással.

„Szép munka, szép munka!” – zendült fel kettőkor az egybegyűltek skandálása, amikor véget ért a tárgyalás, és bár Gregor Anikó lelkesnek tűnt, valós, konkrét eredményekről nem tudott beszámolni. Azt azonban elmondta, hogy ismét ígéretet kaptak arra, hogy a kétszer 15 százalék beépül az alapbérbe, amivel megvalósulna a követelésük első pontja; illetve azt ígérte az államtitkár, hogy két-három hét múlva előáll egy bértáblajavaslattal.

„Továbbra is a minisztérium térfelén pattog a labda, nekik kell előállniuk egy javaslattal, amiről nekünk kell majd eldöntenünk, hogy elfogadjuk-e, vagy folytatjuk a küzdelmet”

– értékelt az FDSZ képviselője. „Nehéz szavakba önteni, de tulajdonképpen ezt vártam. Nincs abban a pozícióban az államtitkár, hogy konkrétumokkal álljon elő” – így kommentálta a HVG-nek a fejleményeket a Liszt Ferenc Zeneakadémia egyik jelen lévő dolgozója, aki szerint rengeteg még a nyitott kérdés, nem tudni, hogy lesz-e bármi kézzelfogható az ígéretekből, de továbbra is motivált, és a következő tárgyalásra is eljön, „mert nem tehetünk mást”.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kezdte meg az őszi bértárgyalásokat, az egyetem delegációja múlt hét csütörtökön találkozott Varga-Bajusz Veronikával. Az akkori megbeszélésen részt vevő, BME-s oktató ezen a héten is eljött, hogy kifejezze szolidaritását. Ő azt mondta, hogy nagyjából ugyanarra az eredményre jutottak, mint most az ELTE.

„Nagyon barátságosan fogadtak minket, abszolút más volt a hangnem, mint amikor a májusi tárgyalások abbamaradtak. Konkrét ígéret nem hangzott el, de úgy tűnt, hogy ők is elismerik az egyetemek problémáinak jogosságát”

– részletezte a saját tárgyalásukat a Műegyetem oktatója, aki bízik abban, hogy nem szakadnak úgy félbe a megbeszélések, mint tavasszal. Továbbá kifejtette, hogy most ősszel más formában zajlanak ezek a meetingek: külön-külön ülnek le a különböző intézményekkel, és míg néhány hónappal ezelőtt csak a szakszervezetek képviselőit hívták meg, most az egyetem vezetőire is kíváncsiak. Erről Gregor Anikó azt mondta, hogy ugyanazok a követeléseik mind a négy egyetemen, és emiatt nem szeretné, ha a kormány arra törekedne, hogy megossza a felsőoktatási intézményeket.

Az ELTE-s dolgozók jövő hét szerdán, szeptember 25-én, este hatkor gyűlnek össze az egyetem Bölcsészettudományi Karán, hogy egy fórumon tárgyalják meg a következő lépéseket. A Magyar Képzőművészeti Egyetem és a Liszt Ferenc Zeneakadémia bértárgyalásai még hátravannak.

A tavaszi félév óta folytat megbeszéléseket a kormány három nagy, a modellváltásból kimaradt egyetemmel, akiknek a dolgozói méltó, versenyképes fizetéseket követelnek. Azóta a Magyar Képzőművészeti Egyetem is csatlakozott a tárgyalók sorához. A mihamarabbi változtatásokra azért is van szükség, mert például az ELTE-n egy frissen végzett, a közoktatásban elhelyezkedő tanár keresete magasabb, mint az őt korábban vizsgáztató egyetemi docensé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!