Átgondolatlan a Fidesz gazdaságpolitikája?
Nagyot fordult a világ az elmúlt napokban, a külföldi és hazai elemzők egyre inkább gyanakodva nézegetik a Fidesz gazdasági terveit – olvasható a Forint blogon.
Nagyot fordult a világ az elmúlt napokban, a külföldi és hazai elemzők egyre inkább gyanakodva nézegetik a Fidesz gazdasági terveit – olvasható a Forint blogon.
Tarlós István szerint az önkormányzatokat érintően idén még csak egyszerűbb módosítások lehetnek, a közigazgatási rendszer alapvető változásai 2014-től várhatók. A Fidesz fővárosi frakcióvezetője az MTI-nek adott interjúban azt mondta: úgy véli, a Fővárosi Közgyűlés akár már ősztől 34-35 plusz 1 taggal működhet. Beszélt arról is, az új parlamentnek az elsők között kell rendeznie a budapesti parkolás kérdését.
A Fidesz május 20-án már dönteni szeretne az általa benyújtott törvényjavaslatok egy részéről.
Mile Lajos LMP-képviselő tizenhat év után kerül vissza az Országgyűlésbe, amelynek hat olyan tagja is van, aki nyolc év szünet után lett ismét törvényhozó.
Magyarországnak konzervatív szemléletű kormányzásra, törvényhozásra és alkotmányozásra van szüksége. Nem forradalomra. A rendszerváltás után húsz évvel a magyar politikai szisztéma bölcs és megfontolt újragondolásának, finomhangolásának, korrekciójának ideje jött el – 2010-ben erre a változásra szavaztak a választópolgárok.
Lázár János a héten nem tett mást, mint folyamatosan gesztusoknak látszó időzített bombákat nyújtott át az ellenzéknek. A kormányzásra készülő párt szinte mindenbe belement, ami alapvetően nem veszélyezteti érdekeit - írja Török Gábor.
Az ingyenes közlekedés ígéretével aligha lehet választást nyerni, legalábbis a hvg.hu által összegyűjtött ötletrohamoknak ilyen politikai hozadéka elvétve van. Alighanem a műfajban az MSZP főpolgármester-jelöltje mondta eddig a legnagyobbat, de a populista ígérgetés nem pártspecifikus.
A görög válság miatt nehezebbé válthatnak az új magyar kormány tárgyalásai a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val - vélekedtek csütörtökön londoni elemzők, akik szerint az MNB elnökét legfeljebb "biztatni" lehet a távozásra.
A Fidesz női tagozata Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök bocsánatkérését követeli, mert a politikus az MSZP választási eredményét elemző tanulmányában "fecsegő öregasszonyok" gyülekezetének titulálta pártját.
A modern alkotmányos demokráciák jószerivel nem ismerik azt az állapotot, amelyben a törvényhozó és az alkotmányozó hatalom megegyezik egymással. Konszolidált és működni méltó demokráciákban ilyen helyzet azért nem jöhet létre, mert azt maga az alkotmány tiltja meg. Magyarország nem ilyen ország.
A Fidesz szerdán bejelentette, hogy EP-képviselőjüket, Schmitt Pált jelölik a parlament elnökének. Sajnos a jelölésről egyelőre szinte semmilyen részlet nem derült ki; nem világos, hogy pontosan milyen eljárás alapján döntött a frakció, ki tette a javaslatot, hányan támogatták, és vajon volt-e ellenjelölt – olvasható a Török Gábor politológus blogján.
Május harmadikán, alig egy héttel az országgyűlési választások második fordulója után hozták nyilvánosságra a Sólyom László köztársasági elnök újraválasztása érdekében írt levelet, melyet először tizenegy értelmiségi, közéleti személyiség írt alá, köztük Tölgyessy Péter. Az Élőlánc egyesület, illetve Lányi András kezdeményezte felhíváshoz máris kétezren csatlakoztak, és számuk állandóan növekszik. Az aláírók szerint Sólyom személye garancia, hogy továbbra is szuverén személyiség tölti be az államfői posztot.
Varga Mihály szerint a monetáris politikát olyan embereknek kell vezetniük, akik arra "méltóak". A Fidesz alelnöke szerencsétlen és elsietett kijelentésnek tarja Pintér Sándor Gergényi Péterrel kapcsolatos mondatát.
Szerdán tartja alakuló ülését a Fidesz és a KDNP parlamenti képviselőcsoportja. A két frakciónak együtt 263 képviselője lesz az Országgyűlésben.
Önmagában az, hogy a jegybank és a kormányzat relációjában vita, nézetkülönbség, értékütközés van, nem tragédia. Az MNB-elnök esetleges idő előtti távozásától sem dől össze a világ. Ha ez a sportszerűség keretein belül marad, ha bölcs, középutas önmérsékletet tanúsít mindkét oldal. A jegybank nem lehet pénzügyi elefántcsonttorony, de a mindenkori kormány segédhivatala, üzenőfüzete, szócsöve sem. Ahogy az ellenzék trónkövetelő hatalmi bástyájává se szabad válnia. Elsősorban nem az a lényeg, ki vezeti az MNB-t, hanem az, hogy érvényre jutnak-e a fenti alapelvek.
A jelen heteiben Magyarország nemcsak a mostanáig élt „rendszerváltó rendszer” megalapozásának változatos évfordulóit ünnepelheti, de el is búcsúzik az átmenet rendszerétől. A legtöbb lényeges tekintetben új világot üdvözöl: a jövő immár tényleg elkezdődött.
Az új parlamenti felállás a korábbinál kiszámíthatatlanabbá és érdekesebbé teheti a magyar politikát: az ellenzékbe került három párt speciális helyzete nagy könnyebbséget jelenthet a kormányzó Fidesz számára – írja Török Gábor.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke szerint nem kérdéses a Fidesz jövője, a párt bele fog bukni a kormányzásba.
Önmérsékletre inti a Fideszt a Védegylet, és a több egykori Védegylet tagot is tömörítő Lehet Más a Politika, ugyanis Pokorni Zoltán úgy nyilatkozott, hogy Sólyom László már nem lesz köztársasági elnök. A Védegylet volt az a szervezet, amelyik öt évvel ezelőtt Sólyomot ajánlotta államfőnek.
A leendő miniszterelnök világossá tette, hogy mostantól a helyzet megváltozik: a kormányfő az irányítási jogot – egy alkotmánymódosítás segítségével – a miniszterelnök-helyettesre, azaz Navracsics Tiborra bízza – írja Török Gábor politológus.