szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A görög válság miatt nehezebbé válthatnak az új magyar kormány tárgyalásai a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val - vélekedtek csütörtökön londoni elemzők, akik szerint az MNB elnökét legfeljebb "biztatni" lehet a távozásra.

Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatelemző és tanácsadó csoport értékelése szerint "egyértelműen csak kezdeti alkupozíciónak", és nem végső döntésnek tekinthetők a 4,5-6,5 százalék közötti idei államháztartási hiánycélról szóló nyilatkozatok.

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val a cég londoni elemzői szerint az állami pénzügyek állapotáról szóló, júniusra várt hivatalos frissített összesítés után kezdődhetnek újra a tárgyalások. A "görögországi saga" miatt azonban nehezebb lesz az  újratárgyalás az EU-val, és "teljesen elképzelhető", hogy "komoly feszültségek" alakulnak ki "a magabiztos új Fidesz-kormány" és az unió között júniusban - áll az Eurasia londoni elemzésében.

Az MNB elnöke körüli helyzetről a cég megállapítja: Simor András jogi státusa meglehetősen szilárd, és a jegybank vezetőjét nem lehet eltávolítani az EU és az euróövezeti központi bank (EKB) előírásainak megsértése nélkül. A Fidesz így egyszerűen majd "ösztökélni fogja" Simort a lemondásra, ami további bizonytalansági forrás lesz - vélekednek az Eurasia londoni elemzői. Ez utóbbi lehetőségre más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet.

A BNP Paribas befektetési csoport londoni elemzőinek minapi értékelése szerint a jegybankelnök távozásáról szóló nyilatkozatok "szükségtelenek és nem tanácsosak", mivel bizonytalanságot keltenek az MNB jövőbeni függetlenségével kapcsolatban, és hozzájárulhatnak a kockázatkerülés újbóli megjelenéséhez a magyar piacon.

A cég szakértői közölték: nem várják, hogy a Fidesznek sikerül elérnie Simor András távozását, mivel ez feszültséget szítana az EU-val és az euróövezeti jegybankkal fennálló kapcsolatokban, amit "Magyarország jelenleg nem engedhet meg magának". Mindazonáltal már a kormány és a jegybank közötti konfliktus lehetősége is "rossz hír a forintnak és a kötvénypiacnak" - állt a BNP Paribas múlt heti londoni kommentárjában.

A Barclays Capital, a londoni City egyik vezető befektetési bankcsoportja minapi kommentárjában azt írta: tekintettel arra a bizalomra, amelyet a piac a jelek szerint a mostani MNB-vezetés iránt mutat, bármilyen "kierőszakolt változtatás" piaci kilengéseket okozhat, és ennek következményei között lehet a jegybanki kamatcsökkentési folyamat leállása is.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzői a magyarországi választási eredményeket értékelő kommentárjukban szintén annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a kormány és a jegybank közötti feszültség potenciális éleződése nyomást gyakorolhat a befektetői hangulatra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

"Félek a görögöktől, még ha fedezetet hoznak is"

Az euróövezet és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) három évre 110 milliárd euró kölcsönt szavazott meg Görögországnak. Görögország ebből legalább másfél évig törlesztheti lejáró adósságait anélkül, hogy ki kellene mennie a piacra refinanszírozásért. A piacok mégis fanyalognak, sőt, tulajdonképp terjed a pánik.

MTI Világ

Kérdőre vonták Ficót Szlovákia görög kölcsöne miatt

A szlovák pénzügyminiszter szerint a Robert Fico vezette kormány a Görögországnak nyújtandó szlovákiai kölcsön ügyében nem kívánja megkerülni a parlamentet, ahogy azt az ellenzék állítja. Szlovákiának, amely tagja az eurózónának, három éven belül összesen 816 millió euró hitelt kellene nyújtania a görögöknek.