Beiktatták Macront
Jöhet az újabb öt év Franciaország élén.
Az úgynevezett Fekete Blokk anarchistái kifosztották a McDonald's egyik éttermét és feldúlták több ingatlanközvetítő cég irodáját, ablakokat törtek be és szemeteskosarakat gyújtottak fel.
Két hónappal meghosszabbította a kormány az árstopot; a Gazprom leállította a gázszállítást Lengyelországnak és Bulgáriának; megindult a Magyarországgal szembeni jogállamisági mechanizmus. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Ritkán látható bravúrt hajtott végre a külpolitikában Orbán Viktor, légüres térbe vezérelve magát és országát Európában. Szövetségesek híján nem tudja érvényesíteni érdekeit, remélt főszerepéről a nagy európai szélsőjobboldali összefogásban nem érdemes álmodnia.
Látványos győzelem után újrázhat a francia államfő, Emmanuel Macron, de pozíciója megszilárdításához még egy menet vár rá. Az Európai Unióban sokan fellélegezhettek, hogy elmaradt a populista áttörés az egyik legfontosabb tagországban.
Két fontos Orbán-szövetséges is veszített a hétvégén: Franciaországban Marine Le Pen, Szlovéniában pedig Janez Janša maradt alul a választásokon. Régi szlovén harcostársának elbukásával az eddigieknél is jobban beszűkült a magyar kormányfő európai mozgástere, akitől oroszbarátsága miatt a Visegrádi Négyek is egyre jobban elhatárolódnak. Kérdés, Janša szelleme mennyire lengi át a szlovén belpolitikát, és az új ljubljanai kormány hogyan áll majd a magyar szomszédhoz.
2015-16-ban Franciaország-szerte tüntetéseket tartottak az akkori gazdasági miniszter, Emmanuel Macron reformtörvénye ellen, amely a kritikusai szerint a szegényebbek és a munkások kárára próbálta pörgetni a gazdaságot – 2017-ben aztán Macron nagy fölénnyel nyerte meg az elnökválasztást. 2018-ban már az elnökként meghirdetett gazdasági programjára volt zavargásokba forduló tüntetéssorozat a válasz, a népszerűsége óriásit zuhant, hogy aztán most toronymagas esélyesként újraválasszák.
A holland szélsőjobb- és populizmuskutató szerint Emmanuel Macron hagyatékát a külpolitikája fogja meghatározni, mert bár újfent győzni tudott, lebontotta a liberális demokrata pártokat. Ezzel együtt Le Pen harmadik veresége a jobboldalt is nehéz helyzetben hagyta.
A támadó egy apácát is megsebesített. Valószínűleg elmebeteg.
Európa jelentős része azon gondolkozik, hogyan lehet leválni az orosz energiafüggésről, de a kontinens sorsát és az orosz kapcsolatokat a francia elnökválasztás is alapjaiban meghatározza. Magyarországon eközben várjuk, mit jelent be a kormány a gazdasági problémák megoldásáról. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Tovább növelve előnyét bízhat az újraválasztásban a francia elnökválasztás második, vasárnapi fordulója előtt a mostani államfő. A centrista politikus sikerrel fogta ki szelet a hagyományos politikai pártok vitorlájából, ám az egyre erősödő radikális politikusok fejfájást okozhatnak neki.
A francia elnökválasztás kimenetele nem csak az ottani választók számára fontos, az egész Európai Unióra jelentős hatással lehet. Az európai integrációt támogató és az orosz agressziót elítélő Emmanuel Macron kihívója ugyanis az euroszkeptikus, nyíltan Putyin-barát Marine Le Pen, aki győzelme esetén fenekestől felforgathatja az európai politikát.
A francia választások második fordulója előtt érveltek Marine Le Pen ellen a tudományos lap véleménycikkében, mondván, csak rövid távon csábító, hogy Le Pen a tudósoknak is próbál imponálni, de nézzenek rá Orbán Viktorra, ha kíváncsiak, hova vezethet egy szélsőjobboldali politikus megválasztása.
Oroszországból és Magyarországról pénzelik Marine Le Pen kampányát – ezzel is támadta Emmanuel Macron a kihívóját a francia elnökválasztás előtti vitán. Le Pen állítja, azért kér külföldről hitelt, mert Franciaországból nem kap.
A francia gazdasági miniszter elmondta, hogy ezzel a lépéssel leginkább az ukrajnai háború finanszírozóinak ártanának.
A demokratikus pártok és a sajtó számára létfontosságú, hogy sok embert tudjanak megszólítani – de nem állnak jól ezen a területen. A németek, az osztrákok, és a magyarok továbbra is fenntartásaikat hangoztatják az Oroszország elleni teljeskörű szénhidrogén-bojkott ügyében. A hvg360 válogatása a világlapok cikkeiből.
Automatikusan vágóhídra küldik azokat a tojókat, amelyek már nem „termelik meg” az elvárt tojáshozamot, ám két vállalkozószellemű francia inkább szerető otthont keres nekik.
Jövő évtől csak arra a termékre írhatja rá a gyártója, hogy „szén-dioxid semleges”, amelyikről ezt tudja bizonyítani is.
Meghalt 96 éves korában Michel Bouquet francia színészlegenda, aki hosszú pályafutása során olyan rendezőkkel dolgozott, mint Francois Truffaut és Claude Chabrol.
A NATO és Oroszország közlekedését javasolja majd, ha megnyeri a francia elnökválasztást.