szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Ellenfele, Marine Le Pen a szociális elégedetlenségre alapozza kampányát.

Thomas Piketty francia sztárközgazdász figyelmeztette Emmanuel Macront: tegyen gyorsan szociális ígéreteket, ha le akarja győzni Marine Le Pen szélsőjobboldali jelöltet az elnökválasztás második fordulójában. A francia államfő sietett bejelenteni: nem oly sürgős 65 évre emelni a nyugdíj korhatárt, egyelőre megteszi a 64 is. „Ha el akarjuk érni a nyugdíjkassza egyensúlyát, akkor minden évben 4 hónapot kellene emelni 2030-ig, hogy eljussunk a 65 éves korhatárhoz. Kész vagyok változtatni ebben, ha azt látom, hogy túlságosan is nagy aggodalmat kelt az emberekben” – közölte Macron.

Mit jelentene a változás? Azt, hogy a reform megállna 2027-ben, amikor a korhatár még csak 64 év. „A 65 év nem dogma. Nem vagyok fetisiszta, nem ragaszkodom a korábbi elképzeléseimhez. Meg akarom hallgatni az embereket és egyesíteni szeretném őket” – hangsúlyozta Franciaország köztársasági elnöke, aki hétfőn azonnal újrakezdte kampány körútját miután megnyerte az első fordulót vasárnap. Ellenfele április 24-én ugyanaz a szélsőjobboldali Marine Le Pen lesz, akit legyőzött öt évvel ezelőtt. Csakhogy most Marine Le Pen a migránskártya mellett elővette a szociális problémákat is. Azzal kampányol, hogy sok francia család vásárlóereje nem nőtt az elmúlt öt évben, miközben az elit óriási tőkejövedelmekhez jutott. Franciaország és Európa leggazdagabb embere, Bernard Arnault Macron elnök legismertebb támogatói közé tartozik.

Vasárnap a harmadik helyen a radikális baloldal jelöltje, Jean-Luc Mélenchon végzett, aki szintén a globális kapitalizmus veszteseit szólította meg – sikerrel. Most Macron elnök és Le Pen egyaránt az ő választóinak megnyeréséért küzd. Ezért lett hirtelen engedékeny az államfő a nyugdíj reform ügyében.

Macron tart a második fordulótól

Az elnök meg akarja nyerni a baloldali szavazókat, mert nélkülük nem tud győzni a második fordulóban – állapítja meg a közszolgálati RFI. Thomas Piketty közgazdász, akinek A tőke a 21. században című könyve világszerte nagy sikert aratott, a Le Monde-ban korábban is felhívta Macron figyelmét arra, hogy nagyobb szociális érzékenységet kell tanúsítania, mert vetélytársa, a szélsőjobboldali Marine Le Pen ezzel kampányol, és így szavazókat szerezhet a baloldalról is. Piketty statisztikai adatokkal bizonyította, hogy az elmúlt évtizedekben a tőkejövedelmek dinamikusan növekedtek, miközben a munkajövedelmek stagnáltak Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban. Ezzel magyarázta a Donald Trump-féle populista mozgalmak sikerét, amelyet Franciaországban Marine Le Pen és a szintén szélsőjobboldali Eric Zemmour utánozni próbál. Eric Zemmour már felszólította híveit, hogy szavazzanak Le Penre a második fordulóban.

Marine Le Pen kiáll a jelenlegi 62 éves nyugdíjkorhatár mellett. A szélsőjobboldali jelölt gazdasági programját azonban megvalósíthatatlannak tartja a befolyásos Gyáriparosok Országos Szövetsége, amely Macront támogatja. A szakszervezetek viszont egyöntetűen elutasítják a nyugdíjreformot.

Macron elnök a nagy költségvetési deficittel és a magas államadóssággal érvel a nyugdíjkorhatár emelése mellett, de a választók jelentős részét ez hidegen hagyja. „A maga nyugdíjreformjához pacemaker és tolószék kell” – vágta Macron fejéhez egy dühös nő az államfő kampánygyűlésén.

Macron elnök 2019-ben már próbálkozott nyugdíjreformmal, de kénytelen volt azt visszavonni, mert Franciaország háború utáni leghosszabb közlekedési sztrájkja erre kényszerítette az államfőt – emlékeztet a France24 hírcsatorna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!