Közel 100 millió eurót tévedett a KSH a januári külkereskedelmi többletnél
Az első becslésben még 497 millió euróra taksálták a többletet, második ránézésre viszont volt az 583 millió is.
Az első becslésben még 497 millió euróra taksálták a többletet, második ránézésre viszont volt az 583 millió is.
Januárhoz képest viszont már volt egy tétova áremelkedés.
Nőtt a belföldi vendégek és vendégéjszakák száma is idén februárban az előző évhez képest.
A nettó átlagkereset kedvezményekkel 416 600 forint volt, a bruttó mediánkereset 493 700 forint, a nettó mediánkereset pedig a kedvezmények figyelembevételével 341 700 forintot tett ki.
A járműgyártás és az elektronika annyira rosszul teljesített, hogy az akkugyárak sem tudták pluszba húzni az ipart.
3,7 százalékos inflációt mért februárra a KSH. Az év eleje óta sok minden drágult, leginkább az üzemanyagok és a szolgáltatások, de az élelmiszerboltokban normalizálódik a helyzet. És persze az is segített egy jobb számot kihozni, hogy a vezetékes gáz a hivatalos inflációs adat szerint majdnem ötödével olcsóbb, mint tavaly ilyenkor volt.
Az eső mentette meg a magyar gazdaságot attól, hogy 3 százalékkal zuhanjon, de így is csúnya mínuszban zártuk 2023-at. A KSH most közzétett részletes adataiból az is kiderül, hogy az iparunk az év végén esett vissza, és annyira gyenge lett 2023 utolsó pár hónapja is, hogy onnan 2024-et is nehezebb beindítani.
Nagyot estek egy év alatt az ipari termelői árak, de december óta már volt egy kis drágulás.
Hatalmas visszaesést mért a KSH a beruházási számokban, főleg az építőipar megroggyanása miatt, de más iparágakban sem fényes a helyzet.
Debrecenbe jóval több külföldi ment, Gyulára viszont sokkal kevesebb.
Országosan közel 10 százalékkal esett vissza az épített lakások száma 2023-ban, több megyében alig épültek új lakások. A kilátások sem jók, a megépítendő lakóépületek száma a pandémia idején sem mutatott ennyire siralmas képet. Hiába a kormányzati szándék, nem látszik, hogy vidéken jobban pörögnének az építkezések.
Közel tizedével kevesebb lakás épült 2023-ban az előző évhez képest, az építési engedélyek száma viszont 39 százalékkal zuhant be. Az átadott lakásoknak még az alapterülete is csökken. Egyedül Pest régióban épült több lakás, mint 2022-ben.
Frissítette a KSH annak listáját, mi mindennek az árát kell megnézni az infláció kiszámolásakor. Felkerült rá sok más mellett az airfryer, az okosóra és a csirke far-hát, és reagáltak arra is, hogy egyre kisebb kiszerelésben kerülnek az áruk a polcokra. Mostantól ellenben nem számít bele az inflációba az egykor fontos áruk közül sem a közepes méretű szótár, sem az ébresztőóra, sem a zsebszámológép.
Az elmúlt tíz év harmadik legnagyobb visszaesését mérték az építőiparban, és az új szerződések száma nem vetít előre szép jövőképet.
Két év és tíz hónap után először tért vissza az infláció abba a sávba, ahol lennie kell. Ehhez persze szükség volt nemcsak arra, hogy a tavaly januári nagyon drága benzinhez hasonlítsuk az üzemanyagárakat, hanem arra is, hogy a KSH módszertanával kijöjjön egy év alatt 25 százalékos gázárcsökkenés.
A decemberi adat durva, itt a munkanaphatástól megtisztítva is 8,7 százalékos a visszaesés az egy évvel korábbihoz képest.
A december már nem volt ennyire drámai, itt 0,2 százalékos volt a visszaesés 2022 utolsó hónapjához képest.
Majdnem akkora lett a külkereskedelmi többletünk 2023-ban, mint amekkora 2022-ben a hiány volt.
Olcsóbban termel a magyar ipar, mint egy évvel ezelőtt. Hiába esnek az árak augusztus óta, 2023-ban éves átlagban így is jókora drágulás volt 2022-höz képest.
Még mindig a külföldiek pörgetik a hazai turizmust.