szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kreml szóvivője szerint a NATO az, amely Oroszország felé terjeszkedik, nem pedig Oroszország viszi katonai infrastruktúráját a NATO határai felé.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Kreml közölte, hogy Oroszország lépéseket tesz Oroszország "biztonságának garantálása" érdekében, és megvédte azt a döntést, hogy taktikai atomfegyvereket telepített Fehéroroszországba.

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov a Guardian híre szerint ezzel Jens Stoltenberg NATO-főtitkár megjegyzésére reagált, aki szerdán azt mondta, hogy Oroszország és Kína közös nyilatkozata, amely szerint az országoknak nem szabad nukleáris fegyvereket telepíteniük a határaikon kívül, csak "üres ígéret".

 

Stoltenberg szerint Kína történelmi hibát követne el Oroszország katonai támogatásával

A NATO továbbra is elkötelezett Ukrajna támogatásában a főtitkár tájékoztatója szerint.

Peszkov szerint a NATO az, amely Oroszország felé terjeszkedik, nem pedig Oroszország viszi katonai infrastruktúráját a NATO határai felé.

Finnország kedden lett a NATO 31. tagállama, megduplázva ezzel a katonai-védelmi szövetség Oroszországgal közös szárazföldi határa hosszát. Hamarosan Svédország is csatlakozik, bár nála még két ország jóváhagyása hiányzik: Törökországé és Magyarországé. A több mint 8 hónapja tartó magyar halogatásról itt írtunk:

 

"Annyira Orbán sem hülye, hogy egyedül álljon a svéd NATO-csatlakozás útjába"

Orbán Viktor rossz úton halad, ha az Európai Uniót akarja zsarolni Svédország NATO-tagságának hátráltatásával - állítja Adrian Hyde-Price brit politikaprofesszor, a Göteborgi Egyetem nemzetközi- és biztonságpolitikai szakértője. A szakember szerint a svédek júliusra rendezik a vitáikat Törökországgal, annyira pedig Orbán Viktort sem tartja hülyének, hogy ezután is akadékoskodjon.

Peszkov elmondta, hogy Oroszország figyelemmel fogja kísérni a NATO esetleges finnországi katonai telepítéseit, és ennek megfelelően fog reagálni. Mint fogalmazott:

Ez növeli a biztonságunkkal kapcsolatos aggodalmainkat (...) intézkedéseket teszünk biztonságunk garantálása érdekében. És így lesz ez minden alkalommal, amikor a NATO megközelíti határainkat".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!