Stoltenberg: Svédország júliusra a NATO tagja lesz
A katonai szövetség főtitkára szerint a nyári washingtoni csúcson már ott lehet Svédország is.
A katonai szövetség főtitkára szerint a nyári washingtoni csúcson már ott lehet Svédország is.
Ha a NATO és Oroszország között elmérgesedne a helyzet, azt elsőként az Oroszországgal szomszédos Finnország szenvedné meg – jelentette ki Oroszországnak a bécsi székhelyű nemzetközi szervezeteknél akkreditált állandó képviselője csütörtökön.
A török törvényhozás végszavazása a NATO-bővítésről azonban nem várható gyorsan. Ez némi mozgásteret ad a magyar kormánypártoknak, hogy tartsák ígéretüket, miszerint nem Magyarország lesz az utolsó jóváhagyó állam.
A kémhálózat lebukott tagjai közül többen húsz év körüli fiatalok, van közöttük egy egyetemista lány és egy jégkorongozó is. A pénzt a hálózat tagjai kriptovaluta-átutalások formájában kapták meg.
Az orosz elnök bejelentette, hogy a finn határ mentén létrehozzák a Leningrádi Katonai Körzetet, ahol csapatösszevonásokat fognak végrehajtani.
Finnország NATO-csatlakozását viszont kifejezetten problémásnak nevezte.
Az Euractiv és a Süddeutsche Zeitung az európai populista pártok helyzetét elemzi az előttünk álló EP-választások összefüggésében is. Mi lesz a NATO sorsa, ha Donald Trumpból jövőre újra amerikai elnök lesz, ezt a kérdést a Frankurter Allgemeine Zeitung és a The Times cikke is felteszi. Ettől egyáltalán nem függetlenül tekinti át az ukrajnai háború kilátásait a Die Welt. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A magyar külügyminiszter a NATO-ban azt mondta, hogy Ukrajna nem Európáért, hanem saját magáért harcol, és nincs helye a NATO-ban. A katonai szövetség főtitkára szerint azonban az ukrán NATO-tagság közelebb van, mint valaha.
Az eredeti tervek szerint ma vonták volna fel a a svéd zászlót a NATO-központban, ehhez képest nem tudni, mikor kerülhet erre sor. EU-ügyben Orbán Viktor a rossz, Bóka János a jó rendőr. Hozott-e bármi eredményt az Orbán–Michel-találkozó? Mi legyen Ausztria Bulgáriával és Romániával szembeni schengeni vétójával, és mi lesz Ukrajna nyugati támogatásával? A gázai hadműveletek folytatásáról beszélt Benjamin Netanjahu, és a konfliktussal kapcsolatos nézeteiről írt Bernard-Henri Lévy filozófus is. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A mesterséges intelligencia segítségével megkeresi és blokkolja az ellenség zavaróállomását az a készülék, amit nemrég egy németországi hadgyakorlaton is kipróbálhattak a katonák.
Lehet, hogy mégis Magyarország lesz az utolsó tagállam, amelyik megszavazza a svéd NATO-tagságot? Hová tűnhettek a Hamász-harcosok? Mi történik a gázai Al-Shifa kórház körül? Van-e a Nyugatnak életképes Ukrajna-stratégiája? Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A török parlament tovább tolja a döntést, a magyar parlamentben még mindig nem került napirendre sem a kérdés.
Ukrajna felvételét javasolja jelenlegi területeivel a NATO-ba Anders Fogh Rasmussen, a NATO egykori főtitkára. Ez az a változat, amit eddig Kijev mereven elutasított.
Novák Katalin és Jens Stoltenberg közös sajtótájékoztatója, talán várhatóan, nem tartogatott politikai fordulatot. A magyar köztársasági elnök továbbra is támogatja Svédország NATO-csatlakozását, de állítja, nincs semmilyen ráhatása a parlament független döntésére.
Döntenek viszont a Honvédség csádi katonai missziójának indításáról és a háborús veszélyhelyzet újabb fél évvel történő meghosszabbításáról. Jövő héten nekikezd a parlament az adó-, a büntetőjogi-, és igazságügyi törvénycsomag tárgyalásának is.
Csillagászati áron vett harckocsikat filléres drónokkal is meg lehet semmisíteni – ez az egyik olyan tanulsága az orosz–ukrán háborúnak, ami indokolttá tenné a magyar haderőreform újragondolását. Kérdés, hogy a gigabeszerzésekre kiépített rendszer képes-e erre. A logisztikai infrastruktúra például nem.
A brit lap cikke megszólaltatja Krekó Péter politológust is, aki szerint a miniszterelnök próbál hídfő lenni a Kelet és a Nyugat között, maximálisan kihasználva az előnyöket mindkét irányban, noha egyre egyértelműbb, hogy ez lehetetlen az adott geopolitikai körülmények közepette.