A brüsszeli bejelentés kapcsán a főtitkár kijelentette, hogy ez a megállapodás bizonyítja, a NATO közös beszerzésekre alkalmazott struktúrái eredményesek.
Oroszország ukrajnai háborúja lőszerharccá vált, ezért fontos, hogy a szövetségesek feltöltsék saját készleteiket, mivel továbbra is támogatjuk Ukrajnát
– tette hozzá Jens Soltenberg. A katonai szövetség tájékoztatása szerint amióta a tagállamok vezetői 2023 júliusában megállapodtak a NATO Védelmi Termelési Akciótervéről, az NSPA körülbelül 10 milliárd dollár értékű lőszerre kötött szerződéseket. Az NSPA legutóbbi vásárlásai között szerepel egy 5,5 milliárd dolláros szerződés 1000 Patriot rakétára és 4 milliárd dollár 155 mm-es tüzérségre, páncéltörő irányított rakétákra és harckocsi lőszerre. 2023 novemberében a NATO beszerzési ügynöksége hat darab E-7A Wedgetail repülőgép megvásárlása mellett döntött, a szerződést 2024-ben írják alá.
Jens Stoltenberg azt is bejelentette, hogy ezzel megkezdődik a Steadfast Defender elnevezésű hadgyakorlat, amely az elmúlt évtizedek legnagyobb NATO-gyakorlata a 31 szövetséges és Svédország mintegy 90 000 fős haderejének részvételével.
Képes lesz-e a Nyugat idén is ellátni fegyverekkel Ukrajnát?
Az orosz-ukrán háború a kimerülés háborújává válhat. Oroszország gazdasága közel tizennégyszerese az ukránénak, de Ukrajna támogatóinak együttes erőforrásai sokkal nagyobbak, így elvileg - ha csak ezt nézzük - képesnek kell lennie a győzelemre. A konfliktus harmadik évébe lépve azonban az orosz hadiipar látszik a maga javára fordítani a helyzetet.