Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Politico
Az uniós országok az Európai Bizottsággal együtt pénzzel próbálják rávenni Orbán Viktort, hogy adja fel a vétót Ukrajna anyagi megsegítése ügyében, ám a szóban forgó megoldás nem a felfüggesztett alapok megnyitását jelentené, mert az jogilag nehéz volna, ráadásul kiváltaná az Európai Parlament haragját. A többiek ezért inkább azon dolgoznak, hogy a magyar kormány visszatérítést kapjon a közös költségvetésbe befizetett nemzeti hozzájárulás után.
Bennfentes körök arról számoltak be, hogy a Fidesz emeli a tétet, mert szeretne maximális engedményeket kicsikarni. Így lehet, hogy a többieknek a végén Magyarország nélkül kell megtalálniuk a megoldást. De egyelőre azon vannak, hogy megnyerjék a kormányfőt. Annyit ajánlanának fel neki, mint amennyit kamatként kellene fizetnie a járványalapra felvett uniós hitelek után. Hogy ez mennyi lenne, az egyelőre nem derült ki.