Nemzetközi Atomenergia-ügynökség: megsemmisülhettek az urándúsító centrifugák az egyik iráni üzemben
A föld alatti létesítményben a károkat nem közvetlenül az izraeli támadás, hanem az annak nyomán fellépett áramkimaradás okozta.
A föld alatti létesítményben a károkat nem közvetlenül az izraeli támadás, hanem az annak nyomán fellépett áramkimaradás okozta.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint izraeli csapás érte az iráni atomprogram számára meghatározó telepet Natanz városában, a létesítmény területén ugyanakkor nem nőtt meg a sugárzás Irán szerint.
Irán bosszút fog állni Izraelen a natanzi urándúsító üzem elleni támadás miatt – jelentette be a teheráni külügyminisztérium, néhány nappal az után, hogy az iráni fővárostól 250 kilométerre délre található létesítményben felrobbant a telepet energiával ellátó központ. Az akcióval legalább kilenc hónappal visszavetették az iráni atomprogramot, s bár Tel-Avivban nem kommentálták a támadást, biztosra vehető, hogy a sikeres szabotázsakcióban benne volt a zsidó állam titkosszolgálata. A robbantás megnehezítheti a nyugati államok és Teherán közötti tárgyalásokat, s ha így lesz, Izrael két legyet ütött egy csapásra.
Mohammed Dzsavád Zaríf külügyminiszter az iráni állami televízióban üzente meg, hogy bosszút fognak állni.
Üzemzavar volt a natanzi atomipari létesítménynél, Irán terrorcselekményről beszél, bár nem nevezte meg, kikre gondol. Az izraeli közszolgálati rádió azonban úgy értesült, hogy a Moszad követett el kibertámadást.
Teherán ellen újfajta, a jövőbeni digitális háború új kereteit előrevetítő hadviselés folyhat, de Irán sem tétlenkedik, és bosszúval fenyegetőzik.
A legtitkosabb iráni atomlétesítmény beüzemelése az atomalku komoly megsértését jelenti. Teherán célja a nyomásgyakorlás, melynek másik eszköze közel-keleti befolyásának erősödése.
Irán korszerűbb urándúsító centrifugák üzembe állítását tervezi Natanzban.
Egyre több a kérdőjel a Stuxnet nevű vírussal kapcsolatban, amelynek kifejlesztésében amerikai lapértesülések szerint amerikai kormányzati kutatók is részt vehettek. Amerikai és brit lapértesülésekből ugyanis összeállítható egy olyan időrend, amelyben ha nem is egyértelműn, mindenesetre igen árulkodóan időbeli egybeesések figyelhetőek meg német, izraeli és amerikai kutatásokról, illetve a vírus működésének kezdetéről.