Jupiter-méretű fekete lyukat fedezhettek fel a tudósok
Japán tudósok úgy vélik, egy ritka, Jupiter-méretű fekete lyukat sikerült felfedezniük, amely galaxisunk körül "utazgat".
Japán tudósok úgy vélik, egy ritka, Jupiter-méretű fekete lyukat sikerült felfedezniük, amely galaxisunk körül "utazgat".
Komoly felfedezés tartja lázban a CHIME nevű kanadai teleszkópot használó csillagászcsapatot, ugyanis a Tejútrendszeren kívülről érkező rádiójeleket sikerült befogniuk. Mostanra az is kiderült, hogy a jel nagyon sokat utazott, mire elért hozzánk.
Katasztrofális galaktikus ütközés lódíthatja meg a Naprendszert: kétmilliárd év múlva összeütközhet a Tejútrendszer és a Nagy Magellán-felhő.
Az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia űrszondája által kiszúrt objektum mérete miatt is érdekes, ugyanis hatalmas, ami egyáltalán nem jellemző a törpegalaxisokra.
A dél-afrikai rádióteleszkópok segítségével a kutatók végre képesek voltak átnézni azon a gáz- és porfelhőn, ami eltakarja előlünk a Tejútrendszer közepén található fekete lyukat.
A Tejútrendszer tömege 960 milliárd Nap tömegével egyenlő – állapította meg egy arizonai kutatócsoport egy új mérési módszer segítségével.
A Tejútrendszer galaktikus korongja nagyobb, mint azt eddig vélték.
Az Európai Űrügynökség kiadta Tejútrendszerünk eddigi legnagyobb 3D-s térképét, több mint 1,7 milliárd csillag kapott benne helyet.
Több mint 340 ezer csillag kémiai profiljának feltérképezése révén keresi egy nemzetközi kutatócsoport a Nap "eltűnt testvéreit", azokat a csillagokat, amelyektől születésük után elszakították a galaktikus erők.
Úgy tűnik, hogy sikerült megtalálni a hiányzó láncszemet a csillagtömegű és a szupermasszív fekete lyukak között.
A csillagászokat számos dolog tartja izgalomban, az elmúlt nyolc évben azonban egy, a mi galaxisunkból származó rejtélyes jelenség miatt törték a fejüket. 2009-ben ugyanis felfedezték, hogy a Tejútrendszer közepéből a legmagasabb energiaszinttel rendelkező fény, az úgynevezett gamma-sugárzás "szóródik" szét. Egy lehetséges válasz már körvonalazódni látszik.
Az Európai Űrügynökség nagyszabású projektjében naponta közel 50 millió csillag adatait vizsgálják, hogy a Tejútrendszer minden elemét feltérképezzék. Első körben több mint 1 milliárd csillagot mutattak be.
Olyan élményt nyújt a Hubble űrteleszkóp felvételeiből készített videó, mintha a Millenium Falconon utazva fénysebességre kapcsolnánk és a Tejútrendszer közepéig meg sem állnánk.
A Hortobágy fölötti égbolton fotózták le a Tejút fényes sávját.