szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség kiadta Tejútrendszerünk eddigi legnagyobb 3D-s térképét, több mint 1,7 milliárd csillag kapott benne helyet.

A Gaiai űrteleszkóp 2013-ban indult el galaxis-feltérképezési küldetésére. Az Európai Űrügynökség 2016-ban már kiadott egy űrtérképet 1,1 milliárd csillag adataival, ami akkoriban hihetetlen teljesítménynek számított. Azonban most, kétévnyi további adatgyűjtés után igencsak megfejelte ezt: a DR2 nevű „frissítés” Tejútrendszerünk 1,7 milliárd csillagát tartalmazza. Egy másik izgalmas dolog az új csillagtérképpel kapcsolatban, hogy óriási távolságokat (500-8000 fényév) fog át.

ESA

Az új térkép pontos információkat tartalmaz a csillagokról, beleértve a sebességüket, parallaxisukat (hogy miként mozognak még távolabbi objektumokhoz képest), hőmérsékletüket. Ez a legpontosabb és legátfogóbb csillagtérkép, amit valaha is készítettek.

Ám a történetnek ezzel még mindig nincsen vége. Az újabb nagy adatleadási hullám 2020-ra várható. Van is és sokáig lesz is még mit pótolni, hiszen az 1,7 milliárd csillag ugyan nagyon soknak hangzik, de azért a Tejútrendszerben van vagy százmilliárd csillag.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!