szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Japán tudósok úgy vélik, egy ritka, Jupiter-méretű fekete lyukat sikerült felfedezniük, amely galaxisunk körül "utazgat".

A fekete lyukakkal kapcsolatban több minden sem tisztázott még, ezért is annyira felkapott téma ez a csillagászok körében. Japán tudósok most ráadásul úgy vélik, egy olyan fekete lyuk nyomaira bukkantak, amely, ha számításaik helyesek, akkora, mint a Jupiter.

A szakemberek a 66 teleszkópból álló megfigyelő rendszer, az ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) által gyűjtött adatokat vizsgálva fedeztek fel valamit, amely nem csak vándorol, következtéseik szerint több dolog is arra utal, hogy a rejtélyes objektum egy fekete lyuk. Erről a felfedezők egyike, a japán Nemzeti Csillagászati Obszervatórium (NAOJ) fizikusa, Sunya Takekava számolt be a New Scientist című tudományos lapnak.

Takekava és munkatársai az ALMA-t használva két gázfelhőt is tanulmányoztak 2018 májusában, melyeket formájuk okán léggömbnek és pataknak/folyamnak neveztek el. A két napig tartó megfigyelés során a kutatók észrevették, hogy a felhők egyike furcsán mozog, továbbá kering – írja a Space.com oldala.

Illusztráció
NASA

A különös viselkedés alapján a tudósok most arra jutottak, valami más is rejtőzik a háttérben, az objektum tömege ugyanis 30 ezerszer több, mint a Napé. A kutatók ez alapján azt valószínűsítik, valójában egy ritka fekete lyukkal van dolguk, ugyanis ebben a mérettartományban mindeddig két másikat sikerült felfedezni. A kutatás részletei itt olvashatók.

A fekete lyukakkal kapcsolatban nem olyan régen dőlt meg egy igen fontos teória, egy másik tudóscsapat pedig képet is közölt az egyik környezetéről. A galaxisunk közepén a Columbia Egyetem csillagászai szerint 13 kisebb fekete lyuk található, és az is kiderült már, közülük melyik a "legfalánkabb".

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is ismertető Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

5 milliárd évvel ezelőtt ütköző fekete lyukakat észleltek

Négy további gravitációshullám-forrást találtak a LIGO és VIRGO együttműködés legutolsó mérési adatainak értékelésekor, az egyik hullámforrás jelei ötmilliárd évvel ezelőtt indultak útnak, akkor, amikor a Nap is keletkezett – közölte az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont. A legtávolabbi forrás, amelyet a gravitációshullám-detektorok korábban észlelni tudtak, csak 2,9 milliárd fényévnyire volt.