szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eddigi legpontosabb becslésnek tűnik a kanadai tudósok kutatási eredménye, amely a Tejútrendszer tömegét határozta meg.

Grammra pontosan sosem tudjuk meg az igazságot, de egy pontosnak tűnő becslés szerint nagyjából már lehet tudni, hogy mekkora a Tejútrendszer tömege. A Naprendszernek is otthont adó galaxisról szóló eddigi becslések a Nap tömegének 100 milliárdszorosa és 1,6 trilliószorosa között mozogtak, tehát elég bizonytalannak tűntek a tudósok. Egy kanadai kutatás eredményét most bizakodva fogadták a szakemberek, ugyanis a mérési módszereket az eddigi legpontosabbnak tartják.

Az új módszerrel a Tejútrendszer körül keringő csillagok helyzetét és sebességét mérték fel, hiszen ezek galaxisunk gravitációs erejétől függenek, amiből következtetni lehet annak súlyára. Így jött ki, hogy az 1,9891 × 1030 kilogrammos Napnál megközelítőleg 700 milliárdszor nagyobb tömegű a Tejútrendszer.

Az adatokból kiindulva a kutatást végzők szerint körülbelül a Tejútrendszer 88 százalékát képezi sötét anyag. Ennek természete teljesen ismeretlen, semmilyen elektromágneses sugárzást nem bocsát ki és nem nyel el, jelenlétére csak a látható anyagra és a háttérsugárzásra kifejtett gravitációs hatásból következtetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!