1,5 milliárd fényévről érkező rádiójelet fogtak be csillagászok, fogalmuk sincs, honnan jött, és mi küldte azt

Komoly felfedezés tartja lázban a CHIME nevű kanadai teleszkópot használó csillagászcsapatot, ugyanis a Tejútrendszeren kívülről érkező rádiójeleket sikerült befogniuk. Mostanra az is kiderült, hogy a jel nagyon sokat utazott, mire elért hozzánk.

  • hvg.hu hvg.hu
1,5 milliárd fényévről érkező rádiójelet fogtak be csillagászok, fogalmuk sincs, honnan jött, és mi küldte azt

Immár másodszor sikerült a mélyűrből, vagyis a Tejútrendszeren kívülről érkező rádiójeleket detektálnia egy kanadai csillagászcsapatnak. Az úgynevezett gyors rádiókitöréseket (Fast Radio Bursts, FRB) ezúttal is a kanadai CHIME teleszkóppal fogták be.

A tudóscsapat megállapította, hogy a rádiójelek a szokásosnál is nagyobb távolságról, 1,5 milliárd fényévről érkeztek, forrásuk ugyanakkor továbbra is rejtély. A rádiójeleket még tavaly nyáron azonosították, de a részleteket csak most, szerdán publikálták a Nature tudományos folyóiratban.

A CHIME teleszkóp
CHIME / National Research Council of Canada

tanulmány szerint a kutatók nem tartják kizártnak, hogy a jelek egy másik galaxisban történt, erőteljes robbanás "hangjai". Egy másik teória szerint a jelek egy erős mágneses mezővel rendelkező neutroncsillagtól, úgynevezett magnetártól származnak. Ezek a szupernóva robbanása után visszamaradó objektumok, amelyek majdnem tisztán neutronokból állnak, és óriási energiát képesek felszabadítani.

Shriharsh Tendulkar asztrofizikus, a tanulmány társszerzője szerint abban is biztosak, hogy a jelek néhány milliszekundumosak és ismétlődnek. Arra azonban kevés az esély, hogy a befogott hullámok a földönkívüli intelligencia nyomai lennének, tekintve, hogy az űrben rengeteg minden tud rádiójeleket kibocsátani, köztük például a fekete lyukak is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.