Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot az Irán elleni amerikai támadás miatt
Orbán Viktor miniszterelnök szerint az izraeli-iráni háború hatásai el fogják érni Európát is, de Magyarország kedvezőbb helyzetben van.
Orbán Viktor miniszterelnök szerint az izraeli-iráni háború hatásai el fogják érni Európát is, de Magyarország kedvezőbb helyzetben van.
Hosszú huzavona után engedte el Nagy-Britannia az utolsó afrikai gyarmatát, a Chagos-szigeteket, amelyet 60 éve választott le a függetlenné váló Mauritiusról, de megtartotta Diego Garciát. Azóta trükkök hosszú sorát vetette be London, hogy a nemzetközi és jogi platformok ítélete ellenére se kelljen visszaadni a szigeteket. Így néz ki a végső megállapodás. Spoiler: a mindezt motiváló katonai bázis megmarad.
Ez az a fegyver, amely alkalmas lehet Irán nukleáris létesítményeinek megtámadására.
Az amerikai elnök katonai fenyegetéssel ártalmatlanná teheti az iráni rezsimet, nehogy szétessen az állam és politikai vákuum keletkezzen, mert az súlyos veszélyekkel járna. Ezt fejti ki a Wall Street Journalben megjelent elemzésében Wesley Clark, aki három éven át, 2000-ig állt a NATO egyesített haderőinek élén.
Az orosz elnöki szóvivő általa is spekulatívnak minősített sajtóértesüléseket kommentált.
Pénteken Genfben találkozik az iráni külügyminiszter brit, francia és német kollégáival, valamint az EU külügyi képviselőjével.
Politikai gyilkosság, katonai díszszemle Washingtonban, fegyveresek Los Angeles utcáin – nem azok a képek, amelyek az idilli Amerikát idézik, márpedig az elmúlt napok erről szóltak az országban. Amely az elnök 79. születésnapja mellett arról is megemlékezhetett, hogy az üzletember épp tíz éve jelentette be: indulni kíván az elnökválasztáson.
Az amerikai elnök egyelőre nem hozott végleges döntést országa szerepvállalásáról az izraeli-iráni konfliktusban.
A brit lap szerkesztőségi vezércikke szerint az Irán elleni hadművelet súlyos viszályba fordulhat át, tesz a jogi normákra, és lehet, hogy végleg meghiúsítja a diplomáciai erőfeszítéseket a teheráni atomprogram ügyében.
Katonai diadal kapujában áll Izrael, ám az Irán ellen indított támadása csak akkor lehet tartós siker, ha a teheráni teokratikus rezsim összeomlik, vagy sikerül megsemmisíteni a perzsa állam atomkapacitását. Utóbbi csak Amerika hadba lépésével lehetséges, annak következményei azonban beláthatatlanok.
A közgazdasági Nobel-díjas professzor már azt abszolút tévedésnek tartja, hogy Donald Trump amerikai elnök vissza akarja csábítani a külföldre költözött gyárakat, mert az ipar csupán az USA GDP-jének 10%-át adja, a bruttó hazai termék java a szolgáltatásoknak köszönhető a tudásalapú gazdaságokban.
Látványos eredményeket értek el az izraeli támadások, ám pont a legfőbb célpontjaik, az iráni nukleáris létesítmények ellenében nem tudtak számottevő sikereket aratni.
Trump károkozását nem lehet kijavítani, utána a nyugati világ már nem lesz a régi – figyelmeztet Amitav Acharia, az Amerikai Egyetem nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó professzora.
Christopher Clark hibának tartja, hogy Európa 1990 után nem gondolta végig, milyen legyen Oroszország jövője. Az EU még nem merített ki minden eszközt, hogy jobb belátásra térítse a grúz kormányt – értékeli a Der Spiegel. Egy brit katonai szakértő a balti államok elleni orosz hibrid fenyegetés veszélyére figyelmeztet. Az izraeli–iráni háború veszélyes kilátásai. Témák és vélemények a világsajtóból.
Los Angelesben és Atlantában folytatódtak a tüntetések, miközben az ország fővárosában minden idők legnagyobb katonai felvonulását rendezték meg.
Politikailag motivált merényletet követhettek el demokrata politikusok ellen. A támadó ellen továbbra is folyik a hajtóvadászat.
Teheránban úgy vélik, az izraeliek maguktól nem lettek volna képesek végrehajtani egy ilyen akciót.
Amerika és Irán vasárnap ülne asztalhoz az atomprogramról szóló tárgyalások következő körében. Úgy tűnik, ezen az izraeli támadás sem változtat.
Donald Trump az izraeli támadás ellenére bízik benne, hogy Irán folytatja a tárgyalások Amerikával nukleáris programja leszereléséről.
Marco Rubio külügyminiszter szerint Izrael egyoldalúan lépett fel Iránnal szemben. Donald Trump már csütörtökön arról beszélt a Fehér Házban, hogy „meglehetősen közel” van egy izraeli támadás, amely megakaszthatja az USA és Irán közti nukleáris tárgyalásokat.