Az iváncsai gátról érdeklődött Hadházy, de nem kapott választ, mert túl sokat kérdezett – kettőt
A független országgyűlési képviselő azt próbálta kideríteni, valóban a meglévő gátra adott-e a kormány egymilliárdot.
A független országgyűlési képviselő azt próbálta kideríteni, valóban a meglévő gátra adott-e a kormány egymilliárdot.
Magyarországon csak arról nyilváníthatnak döntéseket befolyásoló véleményt az emberek, amiről – és amit – a kormányfő hallani szeretne. Elmondjuk, hogyan épített akadálypályát a Fidesz az állampolgári népszavazások kezdeményezői elé.
Kevés alaposabb összefoglalót olvashat ma az akkumulátorgyárak hazai helyzetéről annál, mint amit a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézetének főmunkatársa készített. Éltető Andrea végigtekint a gyárak építését mozgató érdekeken, az eddig megépült üzemekkel kapcsolatos, nem mindig kedvező tapasztalatokon, számba veszi a környezeti és gazdasági kockázatokat, rávilágít a kormányzat velük kapcsolatos ellentmondásos tevékenységére, és megállapítja: Magyarország úgy vágott bele az egészbe, hogy alapvető kérdéseket nem tisztázott.
Türingiában új munkahelyekre vágytak, ezért sem tiltakoztak annyira az akkugyár miatt, most úgy tűnik, van és lesz még munkahely, csak éppen vagy nem akarnak ott dolgozni, vagy nincs meg hozzá a képzettségük.
Elmentünk Németországba, ahol a kínai CATL épített már olyan akkumulátorgyárat, mint ami Debrecennél készül. És láss csodát, helyi fideszes tempóval szembesültünk. Földes András videóriportja.
A Porsche döntött úgy, hogy északi szomszédunknál épít akkugyárat.
Elmentünk Erfurtba, ahol menekülő kínaiakról és békés lakókról hallottunk. Nézze meg az előzetest!
Cellákat és modulokat fog gyártani elektromos autókhoz Debrecen mellett a CATL, a tervek szerint jövőre már tesztüzemben, két év múlva élesben is. A gyárépítés során áprilisban végezhetnek a mélyépítési munkálatokkal. Két engedélyüket is megtámadták, de az építkezést nem kellett leállítaniuk.
A meglepő hasonlat Menczer Tamás államtitkártól hangzott el. Az LMP jelezte, hogy az akkugyárak elleni, elutasított népszavazási kérdésük helyett benyújtanak egy újabbat.
A szovjet iparpolitika kritikátlan másolása vezetett ahhoz, hogy az 1950-es években a Rákosi Mátyás-féle kommunista vezetés a nehézipart fejlesztette. A hibából nem tanult az utókor, az Orbán-kormány most összeszerelő üzemmé változtatja az országot.
8-7 arányban elutasította a Nemzeti Választási Bizottság az LMP akkumulátorgyárakról szóló népszavazási kérdését, amely helyi népszavazáshoz kötné az akkumulátorgyártással foglalkozó üzemek létesítését.
Az iparipark-bővítés ellen vonultak utcára sokan hétfőn este Győrben. A tiltakozók attól tartanak, hogy oda is akkumulátorgyár épül, és elegük van a fejleszést körülvevő titkolózásból.
Akkora támogatást nyújt az akkugyáraknak a magyar állam, amivel van, amelyik öt évre letudhatja minden egyes dolgozója összes adóterhét.
Felülvizsgálják, hogyan lehet fokozatosan feloldani a tavaly október végén bevezetett korlátozást, amivel felfüggesztették a háztartási napelemek hálózati betáplálási lehetőségét. Erről Lantos Csaba energiaügyi miniszter beszélt egy interjúban, amiből az is kiderül, mik a tervek Paks II-vel, honnan lesz energia az akkumulátorgyáraknak, piaci áron vesszük-e az orosz gázt, és miből áll a „konzervatív energiapolitika”.
Kínai akkugyárat akar a kormány a Debrecen melletti községbe, de az amúgy kormánypárti helyieket meg sem kérdezte róla. Mikepércs most hevesen tiltakozik, a fideszes polgármester arról beszél, hogy politikai öngyilkosságot követett el, amikor a lakók oldalára állt, és hogy ez az egész olyan, mintha a gőzhenger alá feküdt volna.
A debreceni Helyi Választási Bizottság elutasította, hogy népszavazást kezdeményezzen a párt, de a Momentum hétfőn megtámadta döntést.
A kutatócég reprezentatív felmérése szerint magas az akkumulátorgyárak elutasítottsága a magyar lakosság körében. A Fidesz-szavazók viszont megengedőbbek.
A volt államfő, Áder János podcastjában Kaderják Péter, a Magyar Akkumulátor Szövetség vezetője kifejtette: a gödi Samsung-gyár környékén nemcsak lítiumot, hanem toxikus oldószert is találtak a talajvízben. A Kék Bolygó Alapítvány elnökeként új feladatot ellátó politikus erre közbeszólt: legyen „ez zárójel”, majd a Youtube-ra felkerült verzióból már kivágták a Fidesz irányvonalába nem illő tényeket.