Videón, amint egy csimpánz megöleli a férfit, aki korábban megmentette őt
Végtelenül emberi gesztust tett, az arcán egészen mosolyszerű kifejezéssel.
Végtelenül emberi gesztust tett, az arcán egészen mosolyszerű kifejezéssel.
Köztudott, hogy a csimpánzok eszközöket használnak, és gyakran ezek segítségével szerzik meg a táplálékukat. Egy új kutatás szerint viszont arra is figyelnek, hogy milyen anyagokat használnak ezekhez az eszközökhöz, és ezzel kapcsolatban mérnöki képességekről is tanúbizonyságot adnak.
Brit kutatóknak sikerült videóra venniük, amint vadon élő csimpánzok többször közösen falatoztak erjedt gyümölcsből. A miértre egyelőre csak feltételezések vannak.
Úgy tűnik, hogy a csimpánzoknál a szociális interakció egy formája a közös pisilés, és ez az emberi viselkedésre is rávetíthető lehet.
Nem tudjuk, vet-e majd akkora hullámokat a Csimpánzok Hollywoodban, mint a Tigrisvilág, de az állatvédők reménykednek abban, hogy sokan rájönnek majd: jobban és máshogy kell szeretni legközelebbi rokonainkat, mert ha nem bánunk velük megfelelően, az olyan, mintha egy időzített bombán ülnénk.
A beteg vagy sérült csimpánzok olyan növényeket fogyasztanak, amiket egészséges társaik nem – derült ki egy Ugandában végzett vizsgálatból. Az elemzések kimutatták: ezeknek fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásuk is van.
Az interakciók egynegyedében az eredeti célpont rögtön vissza is ugratta a tréfálkozót.
Eddig úgy gondolták a kutatók, hogy az állatok közül a delfinek rendelkeznek a leghosszabb memóriával, egy új kutatási eredmény azonban kiderítette, hogy ez nem így van.
Három éven keresztül figyeltek a kutatók két szomszédos csimpánztörzset Elefántcsontpart egyik nemzeti parkjában. Meglepő eredményre jutottak: amikor hadviselésre került sor, a majmok is olyan taktikákat alkalmaztak, mint amilyeneket az emberek.
Az amerikai Save the Chimps rezervátum dolgozói videóra vették, amint Vanilla, a 28 éves nőstény csimpánz életében először kilép a szabadba.
A tudományt régóta foglalkoztatja, hogy miként lehetne megérteni az állati kommunikációt – most egy lépéssel közelebb kerülhettünk ehhez, ugyanis kutatók a jelek szerint sikerrel dekódolták a csimpánzok által használt nyelvet.
A szökött főemlőst csak nagy nehezen lehetett rávenni, hogy visszatérjen otthonába a gondozóival, bár ezt legalább biciklin tehette meg.
A hatalomittasok dominanciajelzéseket lövellnek szét, fontos, hogy a környezetük tisztában legyen azzal, ki az erősebb. A hierarchia csúcsán lenni azonban nem csupa boldogság.
A nyelv evolúciós eredetét kutató tudósok felfedezése szerint a vadon élő csimpánzok hangkommunikációs rendszere bonyolultabb és strukturáltabb a korábban véltnél.
A fiatal csimpánzok nem tudnak ösztönösen szerszámot használni, például ha ez a szerszám egy kő, az előttük álló kihívás pedig egy kókuszdió feltörése. Egyes guineai csimpánzcsoportok ifjú tagjai mégis képesek erre.
Mintegy 15 hónapon át figyelték meg a kutatók a gaboni csimpánzokat, a 45 fős csapat pedig ez idő alatt 19 alkalommal kezelt valamilyen sebesülést.
A csecsemő nevetése jobban hasonlít a csimpánzéra, mint a felnőtt emberére egy holland-angol tanulmány szerint.
A nő felháborodott ezen, a kamerák előtt el is sírta magát.
Egymástól 150 kilométerre élő csimpánzokat kötöttek össze virtuálisan két cseh állatkert szakemberei, hogy megnézzék, miként reagálnak az állatok egymásra.