szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Köztudott, hogy a csimpánzok eszközöket használnak, és gyakran ezek segítségével szerzik meg a táplálékukat. Egy új kutatás szerint viszont arra is figyelnek, hogy milyen anyagokat használnak ezekhez az eszközökhöz, és ezzel kapcsolatban mérnöki képességekről is tanúbizonyságot adnak.

Válogatosak a csimpánzok, mármint ami azokat az anyagokat illeti, amelyekből szerszámokat készítenek, olyanokat, amelyekkel például begyűjtik kedvenc csemegéjüket, a tápanyagokban gazdag termeszhangyákat. Mindez egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálatából derült ki, a szakemberek egy tanzániai nemzeti parkban tanulmányozták a csimpánzokat.

A kutatóknak feltűnt, hogy a csimpánzok szándékosan olyan növényeket választanak ki „termeszhorgászatukhoz”, amelyekből rugalmasan hajló szerszámot lehet készíteni. Bizony szükség is van ilyenre, ugyanis a termeszdombok belseje keskeny, kanyargós alagutakból áll, ezért a rugalmas eszközök hatékonyabbak a merevebbeknél az ilyen helyeken történő navigálásnál és a rovarok megszerzésénél. A csimpánzok által soha nem használt növényfajok 175 százalékkal merevebbek voltak, mint az általuk preferált anyagok, ami azt mutatja, hogy szándékosan választottak rugalmasabb lehetőségeket a jobb szerszámhatékonyság érdekében, és ez már egyfajta mérnöki gondolkodást takar.

A vadon élő csimpánzok tehát rendelkezhetnek egyfajta „népi fizikával” – az anyagtulajdonságok intuitív megértésével, amely segíti őket a munkához legjobban megfelelő eszközök kiválasztásában. Természetes mérnöki képességük nem csak a rendelkezésre álló bot vagy növény használatában áll; a csimpánzok kifejezetten olyan mechanikai tulajdonságokkal rendelkező anyagokat választanak ki, amelyek hatékonyabbá tehetik táplálékkereső eszközeiket.

Egy nőstény csimpánz termeszeket eszik egy eszköz segítségével csecsemőjével a Gombe Stream Nemzeti Parkban, Tanzániában
Alejandra Pascual-Garrido

„Ez az első átfogó bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a vadon élő csimpánzok speciális mechanikai tulajdonságok alapján választják ki a termeszek horgászatához szükséges eszközöket” – magyarázta Alejandra Pascual-Garrido, aki több mint egy évtizede tanulmányozza a csimpánzok szerszámaiban használt nyersanyagokat a tanzániai Gombében. „Újszerű megközelítésünk, amely a biomechanikát az állatok viselkedésével ötvözi, segít jobban megérteni a csimpánzok szerszámépítése mögött meghúzódó kognitív folyamatokat, valamint azt, hogy miként értékelik és választják ki az anyagokat a funkcionális tulajdonságok alapján ezek az állatok” – tette még hozzá.

A kutatócsoport eredményei azt mutatják, hogy a mérnöki képességek mélyen gyökereznek az ember evolúciós történetében.  A vizsgálat azt is bizonyítja, hogy a vadon élő állatok kifinomult technikai ismereteket szerezhetnek az anyagok tulajdonságairól és gyakorlati alkalmazásaikról. Mindez arra utal, hogy bizonyos egyszerűbb mérnöki elvek alapvetőbbek lehetnek a főemlősök kognitív folyamatiban, mint azt korábban gondolták, és új perspektívákat kínálnak az eszközhasználat fejlődésének megértésében.

A kutatók most azt tervezik, hogy megvizsgálják, hogyan tanulják meg és adják át ezt a tudást a csimpánzok a generációik között, különösen a fiatal csimpánzokon keresztül, akik megfigyelik az anyjukat. 

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!