szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A beteg vagy sérült csimpánzok olyan növényeket fogyasztanak, amiket egészséges társaik nem – derült ki egy Ugandában végzett vizsgálatból. Az elemzések kimutatták: ezeknek fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásuk is van.

Tudatosan próbálják gyógyítani magukat a csimpánzok – jelentették az Oxfordi Egyetem tudósai. A szakemberek az ugandai erdőkben figyelték meg az állatok viselkedését, és arra jutottak, hogy az állatok olyan növényeket esznek, amelyeknek fájdalomcsillapító vagy antibakteriális hatásuk van. Az erről szóló tanulmány a PLOS One-ban jelent meg.

A BBC beszámolója szerint a tudósok olyan állatokat figyeltek meg, amelyek sérültek voltak, vagy betegnek tűntek. Amikor egy konkrét növény után kutattak az erdőben, a szakemberek mintát vettek az elfogyasztott növény maradékából, és kiderült, azok legtöbbje antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.

Elodie Freymann, az egyetem tudósa az elmúlt négy évben hónapokat töltött a természetvédelmi területnek nyilvánított ugandai Budongo-erdőben, hogy két csimpánzközösséget tanulmányozzon. Amellett, hogy fájdalommal küzdő – sánta vagy furcsán járó – állatok után kutattak, a vizeletükből és a székletükből mintát is vettek, hogy ellenőrizzék, valóban betegek-e.

A vizsgálat során külön figyeltek arra, hogy az állatok olyan dolgokat esznek, amelyeket általában nem: fák kérgét vagy épp gyümölcsök héját.

Életében először látta meg az eget a 28 éves csimpánz, megható videón a reakciója

Az amerikai Save the Chimps rezervátum dolgozói videóra vették, amint Vanilla, a 28 éves nőstény csimpánz életében először kilép a szabadba.

Az egyik vizsgált alany egy hím csimpánz volt, amelynek súlyosan megsérült a keze. Az állat ahelyett, hogy a kezeit használta volna a járáshoz, sántított. Míg a társai üldögélve ettek, ő páfrányok után kutatott az erdőben. Ő volt az egyetlen csimpánz, aki evett ezekből.

Kiderült, hogy az általa fogyasztott Christella parasitica nevű növény erős gyulladásgátló hatással rendelkezik. A kutatók összesen 13 különböző növényfajta 17 mintáját gyűjtötték be, majd a Neubrandenburgi Egyetem tudósának, Fabien Schultznak küldték el, hogy elemezze és tesztelje a mintákat. Kiderült, hogy a növények mintegy 90 százaléka gátolja a baktériumok szaporodását, egyharmaduk pedig természetes gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkezik, vagy csökkenti a fájdalmat és segíti a gyógyulást.

A vizsgált csimpánzok mindegyike meggyógyult. A páfrányt fogyasztó egyed napokkal később már használta a kezét. Freymann hangsúlyozza, nem lehet ugyan egyértelműen kimutatni, hogy az állatok csak a növények fogyasztása miatt gyógyultak meg, de minden bizonnyal köze lehetett hozzá. Hozzátette: éppen ezért meg kell óvni ezeket a természetes „gyógyszertárakat” a jövő generációi számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!