szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit kutatóknak sikerült videóra venniük, amint a vadonélő csimpánzok többször, közösen falatoznak erjedt gyümölcsből. A miértre egyelőre csak feltételezések vannak.

Bár az ma már közismert, hogy milyen destruktív hatása van az alkoholfogyasztásnak – ebben a cikkben össze is szedtük, milyen módokon okozhat rákot –, ennek ellenére sokan fogyasztanak napi rendszerességgel valamilyen szeszesitalt. Úgy tűnik azonban, hogy az alkoholhoz kapcsolódó vágyakozás nemcsak az emberre jellemző.

A brit Exeteri Egyetem kutatói a vadonban élő csimpánzok viselkedéséről készítettek videót, a felvételekből pedig egyértelműen kiderül, hogy az afrikai kenyérgyümölcsfa erjedő termését is előszeretettel fogyasztják az állatok. A felvételt a Bissau-Guineaban található Cantanhez Nemzeti Parkban rögzítették.

Az erjesztett gyümölcsöt társaikkal együtt fogyasztották el a csimpánzok, ez pedig legalább 10 alkalommal megtörtént, ami felveti a kérdést, hogy vajon miért keresik aktívan az alkoholt tartalmazó eledelt. Kimberley Hockings, a Current Biology című tudományos lapban megjelent cikk vezető szerzője szerint mivel a csimpánzokra nem jellemző, hogy megosztanák társaikkal az élelmet, ezért ez a viselkedés fontos része lehet a társadalmuknak.

Chimps Seen Sharing Boozy Fruit In The Wild For The First Time

Wild chimps in West Africa were caught on camera eating and sharing naturally fermented fruit, hinting that mild alcohol may play a role in social bonding.

Az afrikai kenyérgyümölcs cukrokban gazdag, és megfelelő körülmények között természetesen erjed, így akár 0,61 térfogatszázalék alkoholt is tartalmazhat. Ez viszonylag gyenge az emberek által fogyasztott alkoholos italokhoz képest – a sör általában 4 és 6 százalékos –, de a hatása jelentős lehet, mivel a csimpánzok sok gyümölcsöt esznek.

A kutatók szerint az állatok valószínűleg nem esznek annyit, hogy „berúgjanak” tőle, mert ez a dzsungelben nem sok jót jelentene a túlélés szempontjából. Azonban előfordulhat, hogy az elfogyasztott mennyiség hatására ellazulnak, így nyitottabbá válnak a társadalmi kötődésekre.

Anna Bowland, a tanulmány másik szerzője szerint az embernél közismert, hogy az alkohol fogyasztása dopamin és endorfin felszabadulásához vezet, ami boldogság és kikapcsolódás érzését eredményezi. Az alkohol megosztása emellett a társadalmi kötődéshez is tartozik, így könnyen lehet, hogy a csimpánzok esetében is ugyanez a helyzet – írja a The Guardian.

Már a 12 évesek is alkoholizálnak, ha nincs, aki megvédje őket

Egyre több kamasz iszik egyre többet az európai országokban – ott ahol hiányzik a megfelelő jogszabályi védelem és terápiás segítség. Ahol mindezt komolyan veszik, rohamosan javulnak a statisztikák. Magyar kamaszok a kormányzati kocsmatámogatás árnyékában.

A kutatók korábban bizonyítékot találtak arra, hogy a kihalt hominin ősök olyan genetikai mutációt fejlesztettek ki, amely lehetővé tette számukra az etanol hatékonyabb feldolgozását. Ez az alkalmazkodás körülbelül 10 millió évvel ezelőtt jelent meg, jóval azelőtt, hogy bármelyik emberi ős alkoholt főzött volna.

A szakemberek úgy vélik, hogy a majmokban azért alakulhatott ki az alkoholra érzékeny gén, mert ez segített nekik megtalálni a tápláló, energiában gazdag gyümölcsöket. Mivel az etanol illékony és a levegőbe kerülhet, ezt az illatot követve akadhattak a gyümölcsök nyomára az állatok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!