Fehérorosz elnökválasztás: sztrájk az üzemekben, utcára vonultak a munkások
A tüntetők Lukasenka lemondását és új választás kiírását követelik.
A tüntetők Lukasenka lemondását és új választás kiírását követelik.
A tüntetők a Függetlenség térre vonultak, miután közölték a választás hivatalos végeredményét.
Rendkívüli ülést tartanak az uniós országok külügyminiszterei pénteken. Szó lesz a libanoni robbanásról, a görög–török konfliktusról és Venezueláról is.
Reggel 6-ra mindenki kint lesz, ígérte a fehérorosz belügyminiszter-helyettes.
Ha már a magyar kormány nem ad egyértelmű állásfoglalást arról, mi az álláspontjuk Aljakszandr Lukasenka újraválasztásáról és a belarusz rendőrség héten mutatott produkciójáról, mi próbáltuk meg elérni őket. Találtunk egy elhatárolódót is.
Nem csitul a tüntetés Fehéroroszországban: szerda éjjel újabb 700 embert vettek őrizetbe. Közben a hatóságok elismerték, az egyik tüntető életét vesztette.
A külügyminiszter szerint olyan EU-s döntések kellenek, amik nem lehetetlenítik el Fehéroroszország és az Európai Unió jövőbeli kapcsolatépítését.
Már 51 fiatal kereszténydemokrata politikus támogatja az EPP ifjúsági szervezetének a közleményét, ami elítéli a fehérorosz erőszakot, a Fidelitas és az IKSZ viszont nem írta alá.
A tüntetők elleni brutalitásnál is rosszabb az, ami az őrizetbe vett emberekkel történik az emberi jogi főbiztos szerint.
Először ismerték el a fehérorosz hatóságok, hogy éles lőszert használtak a vasárnapi elnökválasztási eredményeket csalásnak tartó tüntetők ellen. Harmadik napja folytatódnak a tiltakozások, a résztvevők szám alacsonyabb volt, mint az első két napon.
Valószínűleg még egy szavazást sem csalt el annyira Alekszandr Lukasenko, mint a vasárnapi elnökválasztást. Bár a korábbi választások után is tüntetők lepték el a volt szovjet tagköztársaság tereit, most más a helyzet, az ellenzék valóban úgy érezheti, övé a valódi többség. Közben az ellenzék elnökjelöltje a hatalom fenyegetése elől Litvániába menekült. A Lukasenkót nemrég meglátogató Orbán Viktor még nem gratulált.
A Lukasenkával szembeszálló asszonytrióból már csak a kampánystáb vezetője van belorusz földön, az elnök kihívója és másik közvetlen munkatársa elhagyta az országot.
Megpróbálták összetörni az egyik operatőr kameráját.
A fehérorosz elnök az internet lekapcsolásával akar véget vetni a tüntetéseknek.
Több újságírót is őrizetbe vett a fehérorosz rendőrség, a Belsat egyik operatőre pedig eltűnt.
Meglepő, alighanem nem önként készített videóval jelentkezett a vasárnapi fehéroroszországi elnökválasztáson indult ellenzéki jelölt, Szvjatlana Cihanouszkaja. Míg korábban a tiltakozás folytatását kérte, most a törvények betartását és a béke helyreállítását szorgalmazta, majd az is kiderült, hogy már Litvániában van. Az ellenzék a videó ellenére is folytatja a választási csalás elleni tiltakozást. A hatalom nem hátrál, Moszkva pedig a háttérből figyel.
A fehérorosz Állambiztonsági Bizottság szerint merénylet készült az ellenzéki elnökjelölt ellen. A litván külügyminiszter szerint Szvjatlana Cihanouszkaja nem önszántából hagyta el Fehéroroszországot.
Szvetlana Cihanouszkaja biztonságban van.
Az orosz külügy szerint az újságírók csak a dolgukat végezték volna, de ehelyett bottal kaptak a fejükre.
Megkérdeztük a miniszterelnök hivatalát, de nem válaszoltak. Alekszandr Lukasenkát vasárnap ötödik alkalommal választották elnöknek, az ellenzék szerint csalással, Putyin és Erdogan már gratulált neki.