Jó hír jött a cigizőkről
Folyamatosan csökken a dohányosok száma a világ népességének növekedése ellenére – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Folyamatosan csökken a dohányosok száma a világ népességének növekedése ellenére – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Összességében csökkent a cigarettázók száma, de a fiatalabbak az uniós átlagnál is többet szívnak.
A koronavírussal kórházban kezelt dohányosok állapota jobban romlik, mint a többi betegé.
A dohányzásról való leszokás eszközeként javasolhatnak elektronikus cigarettát a nikotinfüggőknek, ez lehet az első ország a világon, ahol orvosi eszközként kezelik.
A magyarországi lakosság csaknem 30 százaléka rendszeresen dohányzik, beleértve az e-cigaretta használókat is. A függőséget a nikotin okozza, amiből a dohányzónak egyre többre és többre van szüksége. Milyen hatással van a nikotin a szervezetre és hogyan lehet megszüntetni a függőséget? – ezekre a kérdésekre adtak választ az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei.
Egészséges étkezés, leszokás a cigarettáról, rendszeres mozgás – legyen január elseje vagy augusztus közepe, új szokásokat kialakítani és a meglévő károsakról lemondani nem egyszerű. De vajon mi a sikeres életmódváltás titka, és hogyan kezdjen neki az ember? Mire kell a leginkább odafigyelnünk? Elég csak a testünket felkészíteni, vagy mentálisan is érdemes a változásra koncentrálnunk? Cikkünkben többek között ezekre a kérdésekre keressük választ egy orvos és egy pszichológus segítségével, valamint arra, miért fontos a fokozatosság az életmódváltás és az ártalomcsökkentés kapcsán.
A dohánynövény használatára utaló legkorábbi lelet eddig egy több mint 3 ezer éves pipa volt. Most magokat találtak a régészek, amik ennél is korosabbak.
A szakorvosok szerint a korábban nem dohányzó fiataloknak is csábító az alternatív dohánytermékek használata.
A dohányosok pedig el is mondhatják a véleményüket.
A legtöbb dohányos számára az első lépések megtétele jelenti a legnagyobb kihívást, az a szakasz, amikor fejben eldönti, hogy márpedig ő leteszi cigarettát. Általában ezt az időszakot hosszú viaskodás, ideális esetben felkészülés előzi meg – hívja fel a figyelmet a közleményében az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet, melynek szakértői bemutatják a leszokás fázisait.
Nagyon kevesen vannak, akiknek egyből sikerül a leszokás, ezért célszerű, ha előre tudják, hogy mi vár rájuk a folyamat során.
Ilona története rávilágít arra, mennyire fontos a csontritkulás jeleinek felismerése.
A dohánycég persze biztosra ment, hiszen már van egy nagyon népszerű alternatívája is a cigi helyett.
Hasznos lehet az emberi szervezet számára bizonyos növények genetikai módosítása.
A kár pedig vélhetően egyre nagyobb lesz, ahogy az elektromos cigaretták népszerűbbé válnak.
A China National Tobacco Corporation már most is a legnagyobb a világon, már most több dohányt ad el, mint a Philip Morris International, a British American Tobacco és a Japán Tobacco International együttvéve – írja az OCCRP oknyomozó portál.
Egy elkészült törvényjavaslat szerint ezek sokkal elrettentőbbek lennének, mint a dobozra nyomott üzenetek.
A dohányzó nőknél a tüdőrák mellett más daganatos megbetegedések is gyakoribbak.
Május 31-én lesz a Dohányzásmentes Világnap, ennek alkalmából az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet elindítja az „Élj tiszta tüdővel!” című, leszokást segítő kampányát. Erre elég nagy szükség is van: éves szinten mintegy 25 500 ember hal meg a dohányzással összefüggésbe hozható szövődmények miatt, a dohányzók majdnem ötöde pedig örömmel venné, ha önerején kívül másoktól is kapna segítséget a leszokáshoz.
A várandós dohányzása és a közlekedési légszennyezésnek való kitettség összefügg a gyerek későbbi viselkedési zavaraival egy új tanulmány szerint.