szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyarországi lakosság csaknem 30 százaléka rendszeresen dohányzik, beleértve az e-cigaretta használókat is. A függőséget a nikotin okozza, amiből a dohányzónak egyre többre és többre van szüksége. Milyen hatással van a nikotin a szervezetre és hogyan lehet megszüntetni a függőséget? – ezekre a kérdésekre adtak választ az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei.

A nikotin erős függőséget okozó szer. A dohányzás, nikotintartalmú termék használata során a beszívott aeroszollal vagy a szájban kioldódva kerül a szervezetbe, és a száj nyálkahártyáján, illetve a tüdőn keresztül szívódik fel. A nikotin amellett, hogy az erek falát károsítja, gátolja az oxigénszállítást a vérben, idő előtti érelmeszesedést és szívinfarktust okozhat, a várandósság alatt pedig nemcsak károsítja az egészséges magzati fejlődést, hanem későbbi függőség kialakulására is hajlamosíthat – olvasható a Korányi Intézet figyelemfelhívásában.

Miért okoz a nikotin függőséget?

A szakorvosi magyarázat szerint a tüdő erein keresztül felszívódó nikotin pár másodperc alatt eljut az agyba, stimulálószerként fejti ki a hatását az idegrendszerben: először élénkséget okoz, majd fokozza a dopamin elválasztást – ami megkönnyebbülést, kellemes érzést hoz létre.

A nikotin gyorsan kiürül, és körülbelül 30-120 perc után erősen jelentkezik a megvonási tünet, amely feszült sóvárgással, kedvtelenséggel, nyomottság érzésével jár. Emiatt a nikotinfüggő újra rá akar gyújtani, hogy visszakerüljön a korábbi állapotba. Az újabb nikotinadag látszólag nyugtató hatást fejt ki, és a dopaminszint ismét megemelkedik, azonban ez az érzés inkább a nikotin iránti vágy kielégítéséből fakad, és súlyos függőséghez vezet.

A dohányzók folyamatosan próbálják fenntartani a kívánt nikotinszintet, azonban az ismételt használattal a receptorok kezdeti érzékenysége a nikotinra csökken, ezért egyre többet kell a cigaretta vagy más nikotintartalmú élvezeti termék után nyúlniuk, hogy elérjék ugyanazt a hatást. A függőség megnyilvánulása, ha a dohányos nemdohányzó társaságban is inkább kimegy rágyújtani, vagy sportolás után, kirándulás közben és betegen is szükségét érzi, hogy elszívjon egy cigarettát. A dohányzó emellett annak tudatában sem tudja elhagyni a dohányzást, hogy tisztában van azzal, nemcsak a saját egészségét, de a környezetében lévőkét is károsítja.

Magyar orvosok figyelmeztetnek: 1 szál cigi 11 perccel rövidítheti az életét

A legtöbben tisztában vannak azzal a ténnyel, hogy a dohányzás mennyire károsan hat a tüdőre. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy többek között például növeli a szív-érrendszeri, az idegrendszeri és a különböző daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szerint ezért is sokkoló belegondolni abba, hogy hazánkban a lakosság közel 30 százaléka dohányzik vagy valamilyen dohányzással összefüggő elektronikus eszközt használ.

Milyen tünetekkel jár a nikotinmegvonás?

A nikotin hirtelen megvonása mindenki számára ismert tünetegyüttest hoz létre, hiszen Magyarországon sajnálatos módon gyakori jelenségről van szó a családi és baráti körben – emlékeztetnek a Korányi Intézet szakemberei. Fizikai és pszichés tüneteket egyaránt lehet tapasztalni, éppen ezért rendkívül nehéz abbahagyni a dohányzást.

Dohányzás utáni sóvárgás tünete hamar jelentkezik, amint a nikotin kiürül a szervezetből, és a dopaminszint lecsökken. A nikotin utáni vágy 5-10 percig jelentkezik erőteljesebben, ilyenkor érdemes különböző technikákat bevetni (pl. séta, légzéstechnika, vízivás), amelyek elterelik a figyelmet.

A hangulatingadozást, mint például az ingerlékenységet, nyugtalanságot és a csökkent koncentrálóképességet a központi idegrendszer megváltozott működése váltja ki. Ilyenkor rövid élettani hatások is jelentkeznek, például megnövekedik a vérnyomás és a pulzusszám, ami fejfájást okozhat.

Az alvászavar a nikotinmegvonás gyakori mellékhatása, és az álmatlanságtól, a nap folyamán fellépő fáradtságérzetig és aluszékonyságig változó mértékű lehet. A tüneteknek szintén a dopaminszint nem megfelelő működéséhez van köze, amely az alvásszabályozásban is szerepet játszik.

Milyen fázisokon megy át az, aki elhatározza, hogy leszokik a cigiről?

A legtöbb dohányos számára az első lépések megtétele jelenti a legnagyobb kihívást, az a szakasz, amikor fejben eldönti, hogy márpedig ő leteszi cigarettát. Általában ezt az időszakot hosszú viaskodás, ideális esetben felkészülés előzi meg - hívja fel a figyelmet a közleményében az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet, melynek szakértői bemutatják a leszokás fázisait.

Súlygyarapodás, fokozott étvágy is gyakran jelentkezik a dohányzás abbahagyása után. Az addig magasan tartott vércukorszint lecsökken, emiatt a dohányzó úgy érzi, hogy szénhidrátokat, édességeket kell, hogy fogyasszon, amivel ki tudja elégíteni ezt a hirtelen és gyakran megmagyarázhatatlan éhséget. A pótcselekvésként szolgáló nassolás szintén hozzájárul a súlygyarapodáshoz.

Sokan megijednek, amikor a dohányzásról való leszokás után tartós köhögés lép fel. Bármennyire is furcsának tűnik, a köhögés ebben a szakaszban annak a jele, hogy a tüdő működése javul, nem pedig rosszabbodik. Előfordul, hogy influenzaszerű állapot jelentkezik, amelyet enyhe láz, rossz közérzet, és testfájdalmak jellemeznek pár napig. Ez egyszerűen a test hirtelen válasza egy ismeretlen helyzetre – hangsúlyozza a közlemény.

A tüdő és az agy mellett az emésztőrendszer is reagál a nikotinmegvonásra. A belek mozgékonysága és összehúzódása megváltozik, ami lelassítja az étel emésztésének sebességét. Hat dohányzó közül egynél székrekedés lép fel, amelyek általában egy-két hétig tartanak. Sok-sok víz és a rostbevitel növelése általában hozzájárulhat a bélmozgások normalizálásához.

A Korányi Intézet szakemberei szerint ezek a tünetek átmenetiek, általában 24–72 órán át intenzívek, majd enyhülnek, és összességében 3–4 hét alatt megszűnnek. A tünetek erőssége és megélése egyénenként változó, de a sóvárgás jellemzően még hosszú ideig fennmarad. Népszerű a dohányzók körében, hogy leszokási szándékkal e-cigarettát használnak, azonban hangsúlyozandó, hogy az utántöltő-folyadékok a nikotin mellett számos más egészségkárosító vegyületet tartalmaznak. Ráadásul, ha a leszokni vágyó nem csökkenő nikotintartalommal alkalmazza az e-cigarettát, a nikotinfüggőség és a szokásfüggés ugyanúgy fennmarad.

A dohányzásról való leszokáshoz számos elmélet, tipp és praktika köthető, de ha valakinek mégsem menne egyedül ez a folyamat, van hova fordulnia: az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Dohányzás Leszokást Támogató Központ 06 80 44 20 44-as száma napi 24 órában ingyenesen hívható, ahol nemcsak tanácsot, de sok esetben lelki támogatást, megerősítést is kaphatnak a dohányzók a teljes leszokáshoz. Emellett az intézet „Gond? Egy szál se!” elnevezésű – androidos készülékekre elérhető – telefonos alkalmazása szintén segíti a dohányost a leszokás iránti motiváció fenntartásában és a visszaesés megelőzésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!