szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dohánynövény használatára utaló legkorábbi lelet eddig egy több mint 3 ezer éves pipa volt. Most magokat találtak a régészek, amik ennél is korosabbak.

Amerikai régészek négy, mindössze pár milliméteres dohánymagot találtak Utah államban, egy ősi tűzrakóhelyen, amik arra utalnak, hogy az ember sokkal régebb óta ismeri és használja a dohánynövényt, mint azt eddig gondolták – írta erről a BBC.

Az elszenesedett magokat Utah északi, sivatagos részén találták, és a becslések alapján legalább 12 300 évesek. A lelőhelyen kőszerszámok és csontmaradványok is előkerültek.

A dohánymagokat a vadászó, gyűjtögető életmódot folytató, amerikai őslakosok használhatták, valószínűleg szerszámkészítés, illetve főzés közben. Ez arra utal, hogy a dohány bódító hatása már a földművelés előtti korszakban is ismert volt – idézi a BBC a témában írt tanulmány vezető szerzőjét, Daron Duke-ot.

A kutatók korábban egy 3 300 éves pipára is rábukkantak. Eddig a pillanatig ez volt a dohány használatára utaló legkorábbi lelet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!