A koszovói vállalkozók lezárták a Pristinába vezető utakat, mert nem kapnak többé államilag támogatott energiát
Szerintük akár háromszorosára is emelkedhet a villanyszámla az 50 főnél több dolgozót foglalkoztató cégeknél.
Szerintük akár háromszorosára is emelkedhet a villanyszámla az 50 főnél több dolgozót foglalkoztató cégeknél.
Segítséget kapnak a nemzetiségi iskolák is, a nem egyházi magániskolák viszont nem.
Szabadpiaci, tehát nem lakossági értékesítés esetében 11-23 százalékkal nő az energiatermékek jövedéki adója.
Eddig is voltak bajok a globális energiapiacon, az izraeli válság csak ront a helyzeten.
Nagyon csúnya vége lett a legutóbbi benzinárstopnak, most viszont a gyenge forint és az orosz-szaúdi politika miatt újra annyira megdrágult a benzin, hogy a hatósági ár ötletével játszik a kormány. És jól láttuk: ez komoly népszerűséget hoz nekik, egészen addig a pontig, amikor már nem a totális káosz fenyeget.
Beszerzési ár alatti értékesítéssel, kötelező akcióztatással, versenyhivatali árfigyelővel fogja vissza a kormány az élelmiszerárakat. Az év végére 7 százalékra mérséklődő inflációt ígért, amit, ha piaci alapon nem megy, mindenképpen kikényszerít.
A háború miatt 2022-ben nagyon magasak voltak az energiaárak – erre pedig a kkv-k is ráfaragtak, mert a magas árakon kötöttek 2023-ra szerződéseket.
Az Orvostechnikai Szövetség elnöke szerint az energiaárak elugrása ütötte meg igazán az intézményeket.
Európa leggyorsabb inflációja úgy jött össze, hogy a globális tényezőket a kormányzati döntések nemhogy tompították volna, még fel is erősítették.
Több távhőszolgáltatónak pluszpénzt kell fizetnie az alacsony gázfogyasztás miatt, ami nem azért abszurd, mert a spórolás ellenére ki kell egyenlíteni a magasabb számlát, hanem azért, mert a kormány kötelezte huszonöt százalékos spórolásra az önkormányzatokat. Most az állami MVM hajtja a takarékoskodás árát kötbér formájában, de a végső számlát is az államnak kell állnia.
Minél nagyobb egy cég, annál többet kell fizetnie.
Magas költségekkel, munkaerőhiánnyal és a kormányzati támogatás elmaradásával küzdenek a tömegközlekedési vállalatok. Az önkormányzatoknál az idei működés feltételei sem látszanak, de az állami MÁV–Volánbusz is bajban van.
Bár októberben még nyitva maradt a miskolctapolcai barlangfürdő, most már nem ennyire egyértelmű a helyzet.
A kormány a távhő árához sem nyúl hozzá. A gáztározókban lévő készlet az Energiaügyi Minisztérium szerint még kilencven téli napra elég.
A környező országokban viszont még nálunk is jobban beindult a spórolás.
Ennek ellenére nem csökkent a vásárolt energia mennyisége.
Meghatározott fogyasztási küszöb alatt jár majd a kedvezményes ár jövő év elejétől egy éven át. Előtte egyszeri fűtéstámogatást is kaphatnak decemberben a háztartások és a kkv-k.
A rendkívüli energiaárak rendkívüli helyzetet teremtettek a hazai piacon is. De mit tehet az a vállalkozó, aki azzal szembesül: többet veszít a támogatással, mint amennyit nyer.
Négy létesítménye közül a színház kettőt kénytelen bezárni.
A főpolgármester szerint az új ár egy rossz döntésen alapul.