Kilőhet az olajár, ha kiterjed a közel-keleti háború – az európai gázárak már nőttek
Eddig is voltak bajok a globális energiapiacon, az izraeli válság csak ront a helyzeten.
„Tűkön ülnek az olajpiaci szereplők”
– írta a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) annak a félelemnek a kapcsán, hogy a Hamász szélsőséges palesztin szervezet és Izrael háborúja regionális konfliktussá fajulhat. A Brent típus jegyzése a múlt héten a hordónkénti 90 dollár felé közeledett, az amerikai könnyűolajé (WTI) 86 dollárig ment fel. Az olajár érzékeny a közel-keleti válságokra, mivel a globális kitermelés közel harmadát ez a térség adja. Ha a Hezbollah libanoni síita szervezet Izrael ellen beszáll a háborúba, és Irán is belekeveredik, akkor a szállítási útvonalak is veszélybe kerülnek, hiszen a tengeren át célba juttatott olaj harmada a Hormuzi-szoroson halad át, amelyet Teherán lezárhat.
A kialakulóban lévő világrend veszélyesebb, mint a régi
Az izraeli és az orosz-ukrán háború is egy olyan időszakban történik, amikor a világ egyik fele abban érdekelt, hogy az Egyesült Államok évtizedes dominanciája véget érjen és egy új rend alakuljon ki. Ahogy Oroszország 2022-ben elérkezettnek látta az időt Ukrajna lerohanására, úgy Irán is bátrabban tesz lépéseket Izraellel szemben, és a világ más pontjain is háborúk törhetnek ki.
Az idén a kőolaj hordónkénti jegyzése jórészt 70–90 dollár között oldalazott, egyszer – szeptemberben – lőtt ki 95 dollárig. A bizonytalanságot ellentétes erők okozzák: a világgazdasági növekedés lassulása miatt gyengül a kereslet, ám Szaúd-Arábia júliustól napi egymillió hordóval ismét csökkentette a termelését. A legnagyobb olajexportőr állam vezette Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a kartellen kívüli, Oroszország által irányított csoport együttes korlátozása így már napi hárommillió hordó.