A középiskolások fele dolgozik tanulás mellett
A fiúk kétszer több pénzből gazdálkodnak, mint a lányok.
A fiúk kétszer több pénzből gazdálkodnak, mint a lányok.
Egyre gyakoribb, hogy ugyanazon a munkahelyen akár öt különböző korosztály is együtt dolgozik. A pályakezdő fiatalok a Z generációhoz tartoznak, az ő alapvető élményük a 2008-as gazdasági világválság, míg nagyapáik még a második világháborúhoz teszik a nullpontot. Öt teljesen különböző embertípus dolgozik együtt, akik mást gondolnak a világról, a technológiáról, a munkáról, a karrierről – és úgy összességében az életről is.
Hiába a fesztiválok vagy a szórakozási lehetőségek, a gazdaság és az ifjúságpolitika másképp muzsikál. Egy francia ifjúságkutató intézet megvizsgálta, hogy mely országok folytatják a leginkább fiatalbarát politikát, azaz hol tud a 15-29 éves korosztály a legjobban érvényesülni, hol érhetik el legnagyobb támogatás és szabadság mellett álmaikat. Norvégia, Ausztrália és Kanada utcahosszal előz, Magyarország az EU egyik legrosszabb állama a fiatalok szempontjából.
A 20-35 év közöttiek hamarosan a vásárlók legerősebb korosztályát alkotják. Megmutatjuk, milyen márkákat keresnek az üzletekben.
Döntő különbségek mutatkoznak az Európa keleti és nyugati felén élő fiatal felnőttek karrierterveiben. Míg keleten a magas jövedelem, nyugaton inkább a szakmai kihívás a fő motiváció. Keleten megoszlik a vélemény a várható nyugdíjazással kapcsolatban, nyugaton viszont stabil az a várakozás, hogy 61-70 éves kor között lehet majd abbahagyni a munkát.
A legtöbb gazdasági mutatót figyelembe véve a fiatalokat nagyon megütötte a 2008-2009-es gazdasági világválság. A gazdasági fellendülés ráadásul nem volt hozzájuk olyan kegyes, mint az idősebb generációkhoz. Ezt legjobban talán a keresetek területén lehet érzékelni.
Az újraiparosítást tervbe vevő kormányzat számára a szakmunka tűnik az egyik legfontosabbnak a magyar gazdaság masszív növekvő pályára állításában, a szakképzés mégsem vonzó a cégek számára. Az áhított német modelltől még nagyon messze vagyunk, mindeközben pedig a felduzzasztott szakiskolai rendszer egyelőre nem ad választ a minőségi problémákra.
A világon elsőként Litvániában betiltották energiaitalok eladását fiatalkorúaknak. 200-tól 400 litáig terjedő pénzbírságot kaphatnak azok, akik megsértik a november 1-jével életbe lépett jogszabályt. Kétszáz litára megbüntethetik azt a magánszemélyt is, aki fiataloknak vásárol energiaitalt.
Hamar választ kell adni a döntéshozóknak az ösztöndíjrendszerből kieső fiatal szakorvosok jövedelmének pótlására. A hálapénz megszüntetése terén nincs még áttörés, aminek szintén szerepe lehet a fiatal orvosok újból erősödő elvándorlásában.
Tartósan alacsony alapkamattal a 330 forintos euró sem elképzelhetetlen, ugyanakkor a 305-ös szint lenne a gazdaság számára a megfelelő – fejtette ki Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke egy interjúban. A Fidesz holdudvarához tartozó közgazdász szerint itthon kell tartani a fiatal értelmiséget, különben 2020 után visszasüllyedünk a "posványba". Heim számításai szerint a devizahiteles csomag forintosítással együtt akár 1700 milliárd forintjába is fájhat a bankrendszernek, de vélhetően nem lesz ekkora a végső teher. Abból nem sül ki jó, érzékeltette, ha kitekernek valakinek a kezéből bankot olcsón, állami megbízásokkal hizlalják fel, hogy szép nagy nyereség legyen.
A huszonéves magyar fiatalok jó része – főleg az egyetemisták – nem tervezi, hogy mihamarabb továbbáll a szülői házból. Saját kertes ház legtöbbjük vágya, de rövid távon inkább bérlésben gondolkodnak.