Leállíthatja 2025-től az Európába irányuló orosz gáz tranzitját az ukrán állami gázvállalat
A Naftohaz az orosz gáz Európába irányuló tranzitjának leállítására készül – igaz, csak 2025-től.
A Naftohaz az orosz gáz Európába irányuló tranzitjának leállítására készül – igaz, csak 2025-től.
A munkabeszüntetés három cégnek is milliárdos nagyságrendű, vagy azt megközelítő veszteségeket okozott.
Az extrém időjárási körülmények mindannyiunkra hatással vannak, azonban az, hogy mennyire befolyásolják a munkánkat, iparáganként és regionálisan is egyenlőtlenül oszlik el. Megnéztük, hogy hogyan változtathatja meg a klímaváltozás a munka világát.
Az Izrael és a Hamász között zajló háború kérdésessé teszi az India – Közel-Kelet – Európa gazdasági folyosó jövőjét. A projekt több milliárd dolláros beruházást igényel, de ebben a helyzetben a befektetők lelkesedése gyorsan elpárologhat.
A HVG értesülései szerint eredményesen zárultak azok a tárgyalások, amelyeket a Fundamenta-Lakáskassza Lakástakarékpénztár többségi német tulajdonosai kezdeményeztek a magyarországi leányvállalat értékesítéséről.
A héten bejelentették: a csok plusszal akár 50 millió forintos kedvezményes kamatozású hitel is kapható, de emellett megmarad a falusi csok is, sőt a babaváró támogatást is felvehetjük ezek mellé. Persze, a lakosság közel felének, akik semennyit sem tudnak félretenni a havi fizetésükből, ez nem sokat segít. Bár az alapkamaton is csökkentett a jegybank, messze van még a piaci hitelezés beindulásához szükséges szintektől. Lesz viszont új napelempályázat, miközben egyre aggasztóbb az orosz gáz- és nukleáris függőség. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Lázár János sokkal kisebb beruházást ígért a környezetvédőknek, de ezt nem igazán sikerült betartani az új közbeszerzési kiírás szerint.
Végignéztük, a magyar kormány mely orosz üzleti kapcsolatai szúrhatják leginkább David Pressman budapesti amerikai nagykövet szemét, melyekre a pekingi Putyin–Orbán-találkozó kapcsán utalhatott. És megvizsgáltuk, túlozhatott-e Szijjártó Péter külügyminiszter és Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, amikor azzal vágtak vissza, hogy az Egyesült Államok idén kétszer annyi orosz nukleáris fűtőelemet vett.
A jelek szerint a kormány a brüsszeli csatáihoz akarja felhasználni aduként a nemzeti konzultációt.
A kormány által erőltetett iparfejlesztés még olyan nagyvállalkozók számára is kihívást jelent, mint az ország egyik leggazdagabb embere, a debreceni Herdon István, aki ipari ingatlanok fejlesztésével rakta össze vagyonát. Ő azért persze most is megtalálja a számítását.
2016 óta nem volt olyan alacsony a csok-folyósítások száma, mint 2023 első félévében. A lakáshitelezés a magas kamatok miatt megfeleződött. Mindezen az új csok sem fog segíteni, hiszen a kedvezményes hitel/támogatás ugyan kedvező, de sokkal szűkebb kör számára reális opció, és akiknek opció, jó eséllyel nekik is kell még hozzá piaci hitel. Hacsak nem vállalnak három gyereket.
Ha Debrecent vesszük, e pillanatig még nem megoldott, hol fog lakni a városba érkező sok ezer vendégmunkás. De más fontos kérdések is felmerülnek, mondja az urbanisztikai szakember.
Szimpatikus cél, hogy kedvezményes áfakulcsú lakások épüljenek a településeken belüli elhagyott-elhanyagolt üzemek romjain, csakhogy nálunk ez is a kiválasztottak biznisze lett. Ráadásul a beruházók önkényesen alakíthatják át a városképet.
A költségek emelkedése miatt visszaeshet a fogyasztás.
Vidéken sem sokkal biztatóbb a helyzet, és a szakértők szerint ezen a most bejelentett csok plusz sem tud sokat változtatni.
Húsz éve az EU-csatlakozásra készülő országok közül Lengyelország volt az egyik legszegényebb, míg Magyarország a mintaállam. Azóta a politikában mindkét állam páriává vált – a lengyelek épp most farolnának ki ebből –, de gazdaságilag Lengyelország elég sikeres volt az elmúlt két évtizedben. Mi történt ott máshogyan, mint nálunk?
Eközben a munkanélküliség 3,9% volt szeptemberben.