Halpusztulás a Városligeti-tóban: az előzetes laborvizsgálatok szerint a Széchenyi fürdőben nem hibáztak
A tóba nem került szennyezett víz a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. által.
A tóba nem került szennyezett víz a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. által.
A Főkert szerint a vizsgálatok eredményét néhány nap múlva lehet megismerni.
Egyelőre nem tudni, mi okozta a halpusztulást.
A látszólag a kiszáradás felé tartó, tömeges halpusztulással is sújtott Velencei-tó egyszerűen olyan, hogy bizonyos időközönként rendkívül lecsökken a vízszintje. Ez azonban nem feltétlenül baj, sőt: az őshonos élőlények alkalmazkodtak a tó jellegéhez, és a víz tisztán tartásában kulcsfontosságú nád megújulásához is üdvös az alacsony vízszint. Ez persze nem fogja felvidítani tónál és a tóból élőket, pedig hosszabb távon hozzá kell majd szokniuk, hogy nem lehet mindig csurig a tómeder – és nem a klímaváltozás miatt.
A telepítéseknek köszönhetően akár már jövő nyárra helyreállhat a halállomány.
Hétfő óta nem érkezett jelzés újabb halpusztulásról.
Újra pusztulnak a Velencei-tó halai a horgászszövetség szerint. A MOHOSZ szerint keddre már jobb lesz a helyzet.
Az apadó Duna pedig amúgy is sokkal szennyezettebb most, mint áradások előtt.
400 köbméternyi fermentációs hulladék ömlött a vízbe egy biogázüzemből a szlovákiai Zólyombúcs közelében. Több tonna hal pusztult el, például számos dunai galóca. A Garam-torkolat térségében fokozta a figyelőszolgálatot a hazai vízügy.
Heteken belül megnyitják a kincsesbányai vízbázist a feol.hu szerint.
A társelnök szerint a felelősség a tó kizárólagos tulajdonosaként az államé, mivel előrelátható lett volna, hogy baj lesz.
Bár a Velencei-tó sajátos adottságai miatt fokozott veszélye van a tömeges halpusztulásnak, felkészülhetnek a hazai horgásztavak is: a túlhasználat és a klímaváltozás miatt a hazai ökoszisztémára katasztrofális következményekkel járhat számos tényező.
Nem lenne példátlan a történelemben, ha kiszáradna a Velencei-tó, volt már ilyenre példa többször is, legutóbb 150 éve. Sajnos a tömeges halpusztulás sem új jelenség, de a halállomány mostani hirtelen csökkenésének mértéke mindenkit sokkolt. A helyiek szerint csak a gyors válasz őrizheti meg a tavat mostani formájában.
A Vízügyi Igazgatóság már vitt a partra vízforgató berendezéseket, de a sportolók meg tudnák gyorsítani a folyamatot.
Beavatkozást nem igényel.
Meggyőző bizonyítékokat talált egy japán kutatócsoport, hogy a rizsültetvényeken használt neonikotinoidos rovarirtók miatt pusztulhatott el két halászat halállománya.
Rettenetes és egyben mélységesen elszomorító videót tett közé YouTube-csatornáján az Erdőspusztai Horgász és Turisztikai Portál, melyben bemutatják, milyen tragikus a helyzet a Fancsika I-es tározóban, valamint a Hármashegyi-tónál – írta a Blikk.
A szerencsétlenség csak a Holt-Tisza egyik szajoli tavát érintette. Az okot egyelőre nem tudni.
Az óceánok élővilágának megőrzéséért harcoló Sea Shepherd pert indított az intézmény ellen.