Egy év alatt 35 százalékkal drágultak a budapesti albérletek, vidéken sem sokkal jobb a helyzet
Az inflációnál is durvábban nő az albérletek ára.
Az inflációnál is durvábban nő az albérletek ára.
A Sotheby’s aukciósház kínálja eladásra a Central Park szomszédságában álló hatszintes épületet, amelynek beltere a néhai divatmogul ízlését tükrözi. A leendő vevőket a divattörténelem egy kis szelete megszerzésének lehetőségével csábítják.
Az idei második negyedév elején a lakosság lakásfelújítási és -korszerűsítési tevei kissé visszaestek ugyan az első negyedévhez képest, de éves alapon még így is erősödnek a kilátásokról. E kisebb elbizonytalanodás a társasházi lakások lakói esetében érhető tetten, a családi házak tulajdonosai körében nem.
Szűkül a lakáskínálat, de még jobban szűkül az olcsóbb ingatlanok száma. Budapesten 100-ból alig 3 lakást kínálnak 25 millió forint alatt, országosan 16 százalékos az arányuk, új építésű szinte nincs is ennyiért.
A februári érdeklődési szinttől viszont már csak három százalékkal marad el az érdeklődés.
A két ország jelentős építőanyag-exportőr, most nem tudnak szállítani. Ezt tetézik még az elszabadult energiaárak is – minden a drágulás irányába hat az ingatlanpiacon.
Mindenhol kilőttek az árak, de végeredményben óriásiak lehetnek a különbségek megye és megye között. A költözködők megindultak, így a népességfogyás viszont általánosságban befékezett a támogatott falvakban.
A sikeres üzlet receptjét minden vállalkozó máshogyan diktálná le, egyben azonban mindannyian egyetértenek: a kitartás és a szorgalom mellett nemcsak szerencsére van szükség, hanem bátorságra is. Szakkönyvek és előadások sora foglalkozik azzal, hogyan lehet könnyen, gyorsan, nagy forgalmú céget létrehozni, az oktatóanyagokból az azonban szinte mindig hiányzik: a „könnyen” helyett minden kezdő vállalkozó inkább a „nehéz” és „küzdelmes” szavakkal jellemzi az indulás időszakát. De mégis mi az, amit jó, ha megfontol és megfogad az, aki most vágna bele élete üzletébe? Íme, néhány tanács azoktól, akik már sikerrel túljutottak ezen.
Országos átlagban még soha nem volt annyira drága a lakásbérlés, mint idén februárban, és már Budapesten is majdnem utolérték a bérleti díjak a válság előtti szintet. A márciusi számokból az már látszik, hogy a keleti határ mentén sokkal több kiadó lakást keresnek, mint eddig, és az árak is felfelé indultak.
Az apró ingatlant 50 ezer fontos kikiáltási áron hirdetik, de akár kétszer annyit is fizethetnek majd érte a várakozások szerint.
Kiszámolta az ingatlan.com, hogy mennyi pluszpénzre van szükség, ha egy család egy szobával nagyobb lakást szeretne úgy, hogy a mostani lakását eladja. Az adóvisszatérítés önmagában nem elég, de hitelt felvenni egyszerűbb lehet vele.
A kedvezmények nem feltétlen érik el azt a célt, hogy a lakáshoz jutás könnyebb legyen, annyival szűkösebbé váltak a kivitelezői kapacitások. Az árszinteket már 2018-ban is lufinak gondolták, mégis folytatódott a drágulás, de a hitelek kamatai jócskán megnőhetnek – hangzott el az OTP Ingatlanpont 2021-es ingatlanpiaci folyamatokat bemutató sajtótájékoztatóján.
Másfélszeres a szorzó a leginkább energiapocsékoló és a leginkább energiatakarékos hazai otthonok ára között, de még egy átlagos energiaigényű családi ház értékét is közel ötödével megemeli, ha alaposan korszerűsítik. Korábban még nem készült ilyen kutatás Magyarországon.
Hiába nőtt nyolc év alatt kétszeresére a budapesti ingatlanok átlagos ára, ezt is kifizetik a vevők, és úgy tűnik, még mindig van mozgástér némi áremelésre – állapította meg a KPMG elemzése. A szerzők megnézték az ingatlanpiaci árakat felhajtó tényezőket, és arra jutottak, az állami támogatásnál semmi nem tett többet azért, hogy drágák legyenek a lakások.
Az ingatlanárakban a második, a lakás bérleti díjában a negyedik legnagyobb volt az EU-ban a magyar áremelkedés 2010 és 2021 között.