szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felpörgette az albérletpiacot a felvételi ponthatárok kihirdetése, és már jön a következő hullám is, amit majd azok indítanak be, akik nem kerültek be a kollégiumba. Mostantól különösen fontos lesz a kiadó lakásoknál a rezsi mértéke.

Ahogy várni lehetett, felélénkült az országos albérletpiac, miután a múlt csütörtökön kiderültek a felvételi ponthatárok - áll az ingatlan.com szerdai elemzésében.

Pár nap alatt a kiadó lakások iránti kereslet 10 százalékkal növekedett, de még nincs vége a bővülésnek, augusztus közepén újabb lökést kaphat a kereslet. Akkor derül ki a hallgatók számára, hogy lesz-e a következő tanévben kollégiumi férőhelyük. Akiknek nem jut, azok az albérletpiacon oldhatják meg a lakhatásukat, mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A kereslet felfutásával a kínálat is bővült, Budapesten 14 százalékkal több lakóingatlant kínálnak, a megyeszékhelyeken pedig összességében 16 százalékkal több kiadó lakásból lehet válogatni.

Arra is számítani lehetett, hogy az új rezsiszabályozás, amely szerint az átlag feletti áram- és gázfogyasztásra magasabb tarifa vonatkozik, az alacsonyabb fogyasztású új vagy újszerű kiadó lakóingatlanok felé tereli a bérlőket. Ezek bérleti díja a legtöbb esetben magasabb, de az alacsony rezsi miatt megtérülő beruházás lehet ilyen ingatlant kivenni.

Az ingatlan.com adatai szerint Budapesten az új építésű, újszerű vagy korszerűsített albérletek átlagos bérleti díja július utolsó napjaiban 200 ezer forint volt, szemben a közepes állapotban lévő lakásokra jellemző 150 ezer forinttal. Tehát előbbieknek 50 ezer forintos rezsielőnyben kell lenniük havonta, hogy megérje a magasabb bérleti díj. A fővároson belül azonban jelentős eltérések láthatóak, az egyik legnagyobb kínálattal rendelkező XIII. kerületben az új építésű vagy újszerű albérleteknél 200 ezer forint az átlagos bérleti díj, a közepes állapotú társaiknál is magas, 185 ezer forint ugyanez. Vagyis ebben a városrészben mindössze 15 ezer forinttal alacsonyabb rezsinél már “megtérül” a magasabb bérleti díj.

Debrecenben a korszerű albérletek 148 ezer forintos átlagos bérleti díja 58 ezer forinttal haladja meg a közepes állapotban lévőkét, Szegeden az előbbiek 149,5 ezer, utóbbiak 90 ezer forinttal szerepelnek a kínálatban. Pécsett 20 ezer forint az eltérés, mivel 140 ezer forintért kínálják az új vagy újszerű ingatlanokat, a rosszabb állapotúaknál 120 ezer forint az átlag. Az említett különbségek miatt fontos, hogy a bérlőjelöltek a szerződéskötés előtt nézzék meg az adott lakás pontos fogyasztását, rezsikiadásait, a közös költséget és ez alapján döntsenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!