szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tavalyihoz képest 19-38 százalékponttal emelkedtek az árak az idei első félévben.

Egyre gyorsabban kelnek el a panellakások: az idei év első félévében a budapesti lakótelepeken átlagosan 2,5 hónap alatt találtak új tulajdonosra a panelok, míg vidéken csupán 2 hónap telt el a sikeres tranzakciózárásig - írja a portfolio.hu a Duna House értékesítési adatai alapján.

A fővárosi lakótelepeken a 2021-es év átlagos négyzetméteráraihoz képest további 19-38 százalékponttal emelkedtek az árak, legjobban a Fehérvári úti és a Bécsi úti lakótelep lakásainak négyzetméterárai nőttek: itt egy lakás ára 2021-hez képest 38 százalékponttal emelkedett.

Ennél kissé kedvezőbb, 805-830 ezer forintos négyzetméteráron kapható panellakás Gazdagréten és Vizafogón.

A legdrágább panellakást 2022 májusában, Budapest III. kerületében értékesítették a Duna House kollégái: egy 73 négyzetméteres, jó állapotú, 1. emeleti ingatlant egy lift nélküli házban, zöldre néző, csendes környezetben 61,5 millió forintért adtak el, ami 842 465 Ft/m2 árat jelent.

Ráadásul 2022-ben új csúcsról lehet beszámolni, miután egy 36 négyzetméteres, jó állapotú, kiváló elhelyezkedésű panellakás a XIII. kerületben, 39 millió forintért kelt el.

A panelek világát cikksorozatban jártuk körül, az egyes részeket itt olvashatja:

Telepszemle

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kákos Anna Ingatlan

"Nemrég egy 46 négyzetméteres panellakást 40 millióért vittek el"

Elsősorban a fiatalok és a nyugdíjasok körében növekszik az igény a panellakásokra, de a befektetők is szívesen választják a lakótelepi ingatlanokat. A felújított épületekben napok alatt kelnek el a lakások és elég magas a lakók fluktuációja is. A drágulás és az újabb lakások problémái miatt egyre kevésbé hangzik pejoratívan a lakótelepi élet, ami a lakhatási válságon is segít valamennyit.

Gonda Gréta Gazdaság

Panelprolikból a rendszerváltás vesztesei vagy elégedett lakók? Így változott a lakótelepi identitás ötven év alatt

A városi lakosság jelentős része lakott már több-kevesebb ideig lakótelepeken, de legalábbis mindenkinek van minimum egy olyan ismerőse, aki élt már panelban. Véleménye is van mindenkinek a panelról, azonban a közhiedelemmel ellentétben a szociológiai kutatások kedvezőbb képet mutatnak a megítélésükről. A debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ 2019-es PANEL kiállítása a régió városképi arculatát máig meghatározó panel technológiával épült lakótelepeit kutatta, többek között azt a kérdést feszegetve, hogy létezik-e panelidentitás? A kiállítás kurátorával, Süli-Zakar Szabolccsal beszélgettünk.