#interjú



El lehet menni:
 

El lehet menni: "Olyan az egész, mint egy artikulálatlan üvöltés"

Otthontalanság, idegenség, magukban beszélő, rángatózó emberek a Combinón, egyre hisztisebb és agresszívebb társadalom. A magyar valóság súlyos szeleteiből építkezik a kivándorlás témáját feldolgozó Hungari című darab. A HOPPart társulat nem azt feszegeti, érdemes-e elmenni ebből az országból, hanem hogy miért érezzük magunkat sokszor idegennek a saját bőrünkben, a saját otthonunkban. A darab rendezőjével, Kárpáti Péterrel beszélgettünk.

Tossenberger Adél Tossenberger Adél


A Trollfoci, meg ami a Lipót bezárása után ránk maradt
 

A Trollfoci, meg ami a Lipót bezárása után ránk maradt

Az, hogy a magyar labdarúgás legalább kicsit szórakoztató lehet, leginkább az alig több mint egy éve indult Trollfoci Facebook-oldal üzemeltetőinek, közreműködőinek köszönhető. Ha ők nincsenek, nem lenne más, mint kesergés, káromkodás, meg hivatalos sikerpropaganda. Így viszont vannak poénok és új szállóigék: Mennyei Bajnokság, Tipszmiksz, Devecserizés. Az oldal működtetői nyilatkoztak ugyan a hvg.hu-nak, ám kilétüket nem fedik fel. Még arra a kérdésre is, hogy hányan vannak, azt mondják: többen, mint ahány gólt lőtt Rudolf Gergely a Diósgyőrben, vagy amennyi MTK ultra van.

Bakos Dalma Bakos Dalma




Így lettünk Kádár népe
 

Így lettünk Kádár népe

"Aki nincs ellenünk, az velünk van" – szól a Kádár-rendszer közismert mottója. Azt már kevesebben tudják, kik voltak azok, akik nem Kádár ellen, tehát vele voltak: értelmiségiek, művészek, veterán társutas politikusok, valamint 56-os vezetők, akik félelemből, vagy pozíciókért cserébe hajlandóak voltak a Kádár-rendszert szolgálni. Róluk szól Tabajdi Gábor új könyve, amely bemutatja a frissen hatalomra került Kádár János szövetségi politikáját, azt a folyamatot, amellyel megszerezte a kulturális és politikai elit támogatását. A történésszel Kiegyezés Kádárral – "Szövetségi politika", 1956-1963 című, most megjelent könyvéről beszélgetünk.

Zubor Zalán Zubor Zalán