KSH: Tovább folytatódott a magyar ipar mélyrepülése
2023-ban még egyetlen olyan hónapja sem volt a magyar iparnak, amikor ne visszaesést mértek volna. 4 százalékosnál nagyobb volt a zuhanás májusban is a legfrissebb adatok szerint.
2023-ban még egyetlen olyan hónapja sem volt a magyar iparnak, amikor ne visszaesést mértek volna. 4 százalékosnál nagyobb volt a zuhanás májusban is a legfrissebb adatok szerint.
Az exportra termelő iparágak még jól is teljesítettek, minden más viszont nagyon gyengén.
Miután februárban az elmúlt két év legrosszabb teljesítményét hozta az ipar, márciusban ugyanennek az időszaknak a második leggyengébb hónapja jött.
Az elmúlt másfél év legjobb adata a magyar ipar termelői áraiból, hogy most már csak 21,7 százalékos áremelkedést mért a KSH.
Gyengén kezdte az iparunk 2023-at, január után februárban is visszaesést mért a KSH.
Múlt heti cikke után ezúttal véleményrovatában foglalkozik a Spiegel munkatársa a német cégek, és általában a német gazdaság magyarországi szerepvállalásával. Ha a német vállalatok azt hiszik, hogy lavírozással megtalálják a saját számításukat, azzal csak bűnrészesek lesznek az állami gengszterizmusban, írja publicisztikájában Michael Sauga.
A Biden-adminisztráció mindent megtesz ezért: kedvezményekkel csábítja a külföldi beruházókat, akik olcsóbb energiát és kevésbé szigorú környezetvédelmi előírásokat találnak az Egyesült Államokban, mint Németországban.
Az energiaárak majdnem megduplázódtak.
A magas energiaárak nemcsak az európai polgárok életét nehezítik meg, de egész iparágak kerülhetnek padlóra, miközben az USA, Kína és más országok magukhoz vonzzák az új ipari beruházásokat – vázolta fel a helyzetet Thierry Breton.
Pilismaróton két éve már elkergették a helyiek a Dunakanyarban bányát nyitni akaró vállalkozót és a bányanyitást támogató teljes képviselő-testületet, az idén megválasztott új polgármesterrel most mégis minden kezdődik elölről.
Havi szinten kimondottan rossz, éves alapon viszont növekedést jelző számok jöttek a magyar iparról. A járműgyártás jól húzott, így azt ellensúlyozta, hogy az élelmiszeripar szenved a mezőgazdaság rossz teljesítménye miatt, és hogy a vegyipar érzi a háború hatásait.
Jelenleg ezeket 98%-ban Kínából importálják, és ez jelentős zsarolási potenciál, hiszen a gazdaság egyre több ágában elengedhetetlenek ezek az anyagok. Csakhogy a ritkaföldfémek bányászata károsítja a környezetet, ezért a helyi lakosság igencsak ellenáll.
Egy éve ilyenkor a félvezetőhiány miatt leállások voltak, most a háború ellenére sem állt le a munka a gyárakban, ennek az eredménye az, hogy óriásit nőtt az ipari termelés. Május óta folyamatos a növekedés.
Alapvetően a kormányon múlhat, hogy a GDP egyik motorja marad-e a lassulás jeleit mutató építőipar. Ám épp olyan időszakban kellene többet költenie erre, amikor visszafogni kényszerül az állami nagyberuházásokat.
Rengeteg a külső és belső rossz hatás, de ezek egyelőre csak óriási drágulást okoztak a magyar iparban, gyárbezárásokat vagy a munka visszafogását nem. Így aztán szépen nőtt a termelés júliusban is.
Soha nem látott ütemben szállnak el az ipari termelői árak. A hazai eladásra szánt termékek előállításának költsége több mint másfélszeresére nőtt egy év alatt, és az exportcikkeké is csak egy kicsit húzza vissza az átlagot.
Éves és havi szinten is fel tudott mutatni bővülést az ágazat.
Idén júniusban az ipari termelői árak átlagosan 35, százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest.
Részletezte a KSH, hogyan lett 3,4 százalékkal nagyobb az ipari termelés, mint egy évvel korábban.
Nem igazán rengette meg a háború a magyar ipart, legalábbis a májusi adatok alapján.