Újabb nagyon gyenge hónapon van túl a magyar ipar
Miután februárban az elmúlt két év legrosszabb teljesítményét hozta az ipar, márciusban ugyanennek az időszaknak a második leggyengébb hónapja jött.
Miután februárban az elmúlt két év legrosszabb teljesítményét hozta az ipar, márciusban ugyanennek az időszaknak a második leggyengébb hónapja jött.
Az elmúlt másfél év legjobb adata a magyar ipar termelői áraiból, hogy most már csak 21,7 százalékos áremelkedést mért a KSH.
Múlt heti cikke után ezúttal véleményrovatában foglalkozik a Spiegel munkatársa a német cégek, és általában a német gazdaság magyarországi szerepvállalásával. Ha a német vállalatok azt hiszik, hogy lavírozással megtalálják a saját számításukat, azzal csak bűnrészesek lesznek az állami gengszterizmusban, írja publicisztikájában Michael Sauga.
A Biden-adminisztráció mindent megtesz ezért: kedvezményekkel csábítja a külföldi beruházókat, akik olcsóbb energiát és kevésbé szigorú környezetvédelmi előírásokat találnak az Egyesült Államokban, mint Németországban.
Az energiaárak majdnem megduplázódtak.
A magas energiaárak nemcsak az európai polgárok életét nehezítik meg, de egész iparágak kerülhetnek padlóra, miközben az USA, Kína és más országok magukhoz vonzzák az új ipari beruházásokat – vázolta fel a helyzetet Thierry Breton.
Pilismaróton két éve már elkergették a helyiek a Dunakanyarban bányát nyitni akaró vállalkozót és a bányanyitást támogató teljes képviselő-testületet, az idén megválasztott új polgármesterrel most mégis minden kezdődik elölről.
Jelenleg ezeket 98%-ban Kínából importálják, és ez jelentős zsarolási potenciál, hiszen a gazdaság egyre több ágában elengedhetetlenek ezek az anyagok. Csakhogy a ritkaföldfémek bányászata károsítja a környezetet, ezért a helyi lakosság igencsak ellenáll.
Alapvetően a kormányon múlhat, hogy a GDP egyik motorja marad-e a lassulás jeleit mutató építőipar. Ám épp olyan időszakban kellene többet költenie erre, amikor visszafogni kényszerül az állami nagyberuházásokat.
Idén júniusban az ipari termelői árak átlagosan 35, százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest.
Nem igazán rengette meg a háború a magyar ipart, legalábbis a májusi adatok alapján.