Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Havi szinten kimondottan rossz, éves alapon viszont növekedést jelző számok jöttek a magyar iparról. A járműgyártás jól húzott, így azt ellensúlyozta, hogy az élelmiszeripar szenved a mezőgazdaság rossz teljesítménye miatt, és hogy a vegyipar érzi a háború hatásait.
Az egy évvel korábbinál a munkanaphatástól megtisztítva 5,1 százalékkal nagyobb, a szeptemberinél viszont 3,5 százalékkal gyengébb volt a magyar ipari termelés idén októberben – erősítette meg a Központi Statisztikai Hivatal az első becslése számait. Most azt is közzétették, hogyan állt össze ez a mutató.
A növekedés fő oka az, hogy a járműgyártás teljesítménye 32 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Emellett a számítógépekből, elektronikai, optikai termékekből 20 százalékkal több készült. Az élelmiszeripar teljesítménye azonban visszaesett, 1,1 százalékkal.
Jól látszik a kettősség: 2021-gyel ellentétben idén nincsenek nagy leállások (tavaly a globális félvezetőhiány zavart be többször is), és az orosz-ukrán háború a termelést nem borította meg, emiatt éves alapon jók az adatok, havi szinten viszont gyenge volt az október.
A háború hatását leginkább a vegyiparunk érezte meg: ott 31 százalékos a visszaesés, mert a műanyag-alapanyag és a műtrágyagyártás megzuhant az ellátási láncok és az ukrán beszállítók leállása miatt.
Az év egészében eddig 6,6 százalékkal nagyobb a termelés, mint 2021 januárja és októbere között volt.
Virovácz Péter, az ING elemzője még az első becslés közzététele után azt írta: „meglehetősen komoly negatív meglepetés” a havi szintű csökkenés.
Az elemző főképp az élelmiszeripar gyenge teljesítményét emelte ki – ami olyan szempontból nem is csoda, hogy épp a múlt héten adta ki a KSH azt is, hogy a magyar mezőgazdaság teljesítménye 2022-ben 15 százalékkal maradt el a 2021-estől. „De a rendkívül erősen csökkenő energiafelhasználás már vélhetően az energiaszektor kibocsátási volumenét is érintette. Csak egy példa: októberben az ország gázfelhasználása csupán kétharmada volt az előző négy év átlagának” – tette hozzá.
Ennek ellenére szerinte hosszú távon, ha nem lesznek ellátási sokkok, akkor a kilátások nem rosszak. A rendelésállomány növekedése és a beszerzési menedzser index is arra utal, hogy 2023-ban az ipar lehet az egyetlen olyan része a magyar gazdaságnak, amely „érdemi pozitív hozzájárulója” lehet a növekedésnek.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.